ОРБАН У РАТУ ПРОТИВ СТРАНИХ ТРГОВАЦА "Хитна интервенција – пљачкају нас"
Како би умирио Мађаре због раста инфлације, премијер Виктор Орбан увео је контролу цена основних намирница у супермаркетима и поновно отпочео своју борбу против страних трговаца.
Економисти процењују да ова мера може донети краткорочно олакшање потрошачима, али не значи много становницима руралних подручја далеко од супермаркета.
Инфлација је у Мађарској поновно порасла, достигавши 5,7 посто у фебруару, што је више него било којој од 27 чланица Европске уније. Потрошачке цене широм ЕУ у просеку су порасле 2,7 посто, преноси СЕЕбиз.
Премијер Орбан, који идуће године креће по још један мандат, супермаркетима је ограничио маржу на 30 основних прехрамбених артикала. Она сада може да износи 10 посто изнад велепродајних трошкова.
Мера, која укључује намирнице попут јаја, млека и меса, изузима трговце с мањим годишњим приходима, чиме штеди локалне трговце мешовитом робом.
Убрзо након што су мере ступиле на снагу, Орбан је оптужио стране трговце да “пљачкају Мађаре” својим “претераним и неоправданим растом цена”.
Наводећи марже од 42 посто на пилећа крилца или 70 посто на јогурт, Орбан је рекао да је “хитна интервенција” осмишљена како би се обуздали трговци којима је “стало само до профита”.
Откако се вратио на власт 2010, више пута се окренуо против великих међународних трговачких ланаца који су у његовој држави почели да цветају након пада комунистичког режима, изгурујући мање конкурентне домаће трговце мешовитом робом.
Последњих година мађарске су власти увеле мере којим се кажњавају мултинационалне фирме, док се новац пореских обвезника прелива у економске секторе попут банкарства и телекомуникација. Неке од тих великих домаћих фирми касније су продате људима блиским Орбану.
Но велики европски ланци као што су Шпар, Лидл и Тесцо доминирају мађарским малопродајним сектором, стога је влада прибегла увођењу протекционистичких мера, укључујући порез на суперпрофит.
Прошле године аустријски ланац супермаркета Шпар је оптужио мађарску владу за дискриминацију страних фирми, а врховни суд ЕУ пресудио је у његову корист у одвојеном случају.
Мађарско удружење трговаца, које представља многе водеће трговце у земљи, одбацило је оптужбе владе за профитерство.
Кажу да се добит смањује или претвара у губитке, при чему мултинационалне компаније морају да плаћају порез, за разлику од мањих мађарских ривала.
За Шпар се очекује додатно месечно оптерећење од око 3,7 милиона евра због контроле цена, према страници финансијских вести Портфолио.
Габријела Хеслер, шефица мађарског СПАР-а, упозорила је на драстичне мере попут могућих отпуштања “ако се тренутно регулаторно окружење не побољша”.
Економисти упозоравају да би трговци могли да повисе цене других прехрамбених производа како би надокнадили изгубљене приходе, што би најзад произвело супротан учинак.