ЖОНГЛИРАЊЕ СА ПРАВИМА „Креативни погон” у културној станици „Барка” у Новом Саду
Клиса је културно говорећи прилично пасиван део Новог Сада. Ретки су догађаји који подстакну креативну уобразиљу локалног становништва, па је крајем прошле недеље, у Културној станици „Барка”, било право задовољство видети један на којем се окупило много света (како се публика колоквијално назива у неелитис- тичким круговима).
– Имам право на грешку - каже једна девојчица, док балансирајући стоји на гигантској лопти коју јој придржавају другари. Друга каже да има права да гледа и слуша. Један дечак каже да има права да пије воде.
Назив „Дечји парламент” не указује да је природа овог догађаја била циркуска. Међутим, наведене изјаве, једна за другом, следиле су након тачака жонглирања, игре штаповима, шетње на штулама... Елементи циркуске игре били су основа представе која је изведена.
Позориште је последњих деценија снажно усвојило циркуске вештине као део извођачких, такорећи глумачких пракси. То је коинцидирало са уклањањем животиња из ланаца експлоатације који су били везани за традиционални појам циркуса. Уместо тога, уметници се све више ангажују на циркуско-акробатски начин и преоријентишу да уместо забаве, публици понуде и садржајније програме.
У Финској, као једној од најпознатијих европских земаља са изразито развијеном образовном културом, циркус је и школски предмет. Код нас, такав један пример већ дуго је Удружење “Креативни погон” из Новог Сада, које осим властитих представа и сарадње са другим “циркузантима”, ангажује се и на плану образовног рада. У горе описаном, већ неколико месеци сарађивали су са ђацима Основне школе “Душан Радовић”, са Клисе.
„Креативни погон” већ неколико месеци сарађује са ђацима Основне школе „Душан Радовић” на Клиси
Јако је тешко радити са децом, одвајкада. Данашња, како преноси екипа “Креативног погона” у неформалном разговору, веома су компетитивна, изразито и тврдо подељена у таборе, што родних, што спортских оријентација и карактеристика, а мало шта може да им задржи пажњу дуже од неколико минута. Борба је била изградити у њима тимски дух, препустити им партиципацију, односно учешће у креацији, како би били свесни да многе ствари зависе од њих самих. Баш као што су то и њихова права.
“Права детета су људска права” шири је пројекат ЕУ који у Србији води Ужички центар за права детета. Како се то може постићи и кроз циркуске вештине, показао је „Кративни погон” у представи „Дечји парламент” ученика ОШ „Душан Радовић”, у КС „Барка” на Клиси. Планирано су још два извођења - у самој школи, као и у простору Удружења „Цирконео” на СПЕНС-у. Након свих се организује разговор током којег деца учесници, као и они у публици, размењују сазнања и утиске које су стекли.
Заиста је упечатљиво чути како размишљају основци из нижих разреда, када говоре шта им значе њихова права, у каквој су вези она са слободама, а у каквој са обавезама. Најслађе причају о томе колико им је важно да буду оно што јесу - деца.
За аутора ових редова најважније је било уживати у погледу на једну врсту уметничког ангажмана којој је успело да веома много различитости помири у једном изузетном облику заједништа.