ŽONGLIRANJE SA PRAVIMA „Kreativni pogon” u kulturnoj stanici „Barka” u Novom Sadu
Klisa je kulturno govoreći prilično pasivan deo Novog Sada. Retki su događaji koji podstaknu kreativnu uobrazilju lokalnog stanovništva, pa je krajem prošle nedelje, u Kulturnoj stanici „Barka”, bilo pravo zadovoljstvo videti jedan na kojem se okupilo mnogo sveta (kako se publika kolokvijalno naziva u neelitis- tičkim krugovima).
– Imam pravo na grešku - kaže jedna devojčica, dok balansirajući stoji na gigantskoj lopti koju joj pridržavaju drugari. Druga kaže da ima prava da gleda i sluša. Jedan dečak kaže da ima prava da pije vode.
Naziv „Dečji parlament” ne ukazuje da je priroda ovog događaja bila cirkuska. Međutim, navedene izjave, jedna za drugom, sledile su nakon tačaka žongliranja, igre štapovima, šetnje na štulama... Elementi cirkuske igre bili su osnova predstave koja je izvedena.
Pozorište je poslednjih decenija snažno usvojilo cirkuske veštine kao deo izvođačkih, takoreći glumačkih praksi. To je koincidiralo sa uklanjanjem životinja iz lanaca eksploatacije koji su bili vezani za tradicionalni pojam cirkusa. Umesto toga, umetnici se sve više angažuju na cirkusko-akrobatski način i preorijentišu da umesto zabave, publici ponude i sadržajnije programe.
U Finskoj, kao jednoj od najpoznatijih evropskih zemalja sa izrazito razvijenom obrazovnom kulturom, cirkus je i školski predmet. Kod nas, takav jedan primer već dugo je Udruženje “Kreativni pogon” iz Novog Sada, koje osim vlastitih predstava i saradnje sa drugim “cirkuzantima”, angažuje se i na planu obrazovnog rada. U gore opisanom, već nekoliko meseci sarađivali su sa đacima Osnovne škole “Dušan Radović”, sa Klise.
„Kreativni pogon” već nekoliko meseci sarađuje sa đacima Osnovne škole „Dušan Radović” na Klisi
Jako je teško raditi sa decom, odvajkada. Današnja, kako prenosi ekipa “Kreativnog pogona” u neformalnom razgovoru, veoma su kompetitivna, izrazito i tvrdo podeljena u tabore, što rodnih, što sportskih orijentacija i karakteristika, a malo šta može da im zadrži pažnju duže od nekoliko minuta. Borba je bila izgraditi u njima timski duh, prepustiti im participaciju, odnosno učešće u kreaciji, kako bi bili svesni da mnoge stvari zavise od njih samih. Baš kao što su to i njihova prava.
“Prava deteta su ljudska prava” širi je projekat EU koji u Srbiji vodi Užički centar za prava deteta. Kako se to može postići i kroz cirkuske veštine, pokazao je „Krativni pogon” u predstavi „Dečji parlament” učenika OŠ „Dušan Radović”, u KS „Barka” na Klisi. Planirano su još dva izvođenja - u samoj školi, kao i u prostoru Udruženja „Cirkoneo” na SPENS-u. Nakon svih se organizuje razgovor tokom kojeg deca učesnici, kao i oni u publici, razmenjuju saznanja i utiske koje su stekli.
Zaista je upečatljivo čuti kako razmišljaju osnovci iz nižih razreda, kada govore šta im znače njihova prava, u kakvoj su vezi ona sa slobodama, a u kakvoj sa obavezama. Najslađe pričaju o tome koliko im je važno da budu ono što jesu - deca.
Za autora ovih redova najvažnije je bilo uživati u pogledu na jednu vrstu umetničkog angažmana kojoj je uspelo da veoma mnogo različitosti pomiri u jednom izuzetnom obliku zajedništa.