НОВОГОДИШЊИ УКРАСИ МОГУ ИЗАЗВАТИ АЛЕРГИЈУ АКО НЕ ПАЗИТЕ Научници нашли 50 ВРСТА ПЛЕСНИ, ЕВО О ЧЕМУ ДА ВОДИТЕ РАЧУНА
Респираторни проблеми, кијање и кашаљ који се интензивирају током празника, могли би да буду последица сезонског вируса, али и посебног алергијског стања које може да погоди оне који су у свом дому окитили праву јелку.
Тада говоримо о „синдрому новогодишње јелке” (Christmas Tree Syndrome), чији су најчешћи симптоми пецкање у очима, кијање, кашаљ, чак и потенцијално озбиљни напади астме.
Још пре више од деценије, у истраживању објављеном у часопису Annals of Allergy, Asthma and Immunology, истраживачи су идентификовали више од 50 врста плесни на узорцима новогодишњих јелки.
У истом истраживању научници су открили да се количина спора плесни у стану повећала са 800 на 5.000 по кубном метру, 14 дана након што је јелка унешена у дом.
Симптоми се могу појавити када се кити јелка, али и након дужег стајања јелке у просторији. Неки се могу појавити чак и након неколико недеља.
Особе које имају „синдром новогодишње јелке” најчешће доживе типичне симптоме алергије: цурење из носа, запушеност носа и кијање. Те особе, вероватно, већ имају постојећу алергију на одређени алерген у свом стану. Међутим, чак и они који немају историју алергија или астме могу патити од овог синдрома.
Уколико постављате праву јелку, стручњаци препоручују још неке мере опреза:
– пажљиво оперите јелку пре него што је унесте у кућу
– носите вртларске рукавице када додирујете дрво, његове гране или стабло. Неки људи могу да буду алергични на сок четинара и да добију осип
– користите пречишћивач ваздуха ако га имате код куће
– изместите јелку напоље ако се симптоми погоршају
Алергију може изазвати и сам мирис природне јеле, који већина људи повезује са божиćном сезоном. Хемијска једињења која су одговорна за тај карактеристичан мирис, могу да иритирају ваше дисајне путеве, узрокујући цурење из носа или кашаљ, без обзира да ли сте алергични.
Праве божићне јелке, такође, могу садржати пестициде, прашину, измет инсеката и буђ. Све ово може покренути слабије или теже алергијске реакције.
Неки људи са осетљивом кожом, такође, могу осетити свраб због иглица које има природна јелка.
Да ли вештачка јелка може бити опасна?
Одабир вештачке новогодишње јелке показује се дугорочно прикладнијим решењем за околину и здравље ако припазите на неке ствари.
Лажне божићне јелке су пуне гриња, измета инсеката и евентуално буђи поред украса, у зависности од тога како се пластично дрво чува.
Добро је обришите од прашине пре него што је ставите на место у кући које сте одабрали.
Чување новогодишње јелке и украса у великим кесама за ђубре, на пример, може подстаћи раст буђи ако је складиште на топлом и влажном месту.
Како бисте избегли „синдром новогишње јелке“ стручњаци препоручују да вештачку јелку чувате херметички затворену, како бисте спречили појаву плесни и смањили гриње.
Очистите украсе: гирланде, украси за јелку и други орнаменти, такође, могу да скупљају прашину, па не заборавите да их очистите, најбоље влажном крпом, како се алергени не би ширили по вашем дому.
Након украшавања јелке, обавезно промените одећу како бисте спречили ширење гриња на остатак куће.
Поставите јонизатор ваздуха,који ће апсорбовати алергене, у близину новогодишње јелке, било да је права или вештачка.