Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БИЦИКЛОМ КРОЗ ВОЈВОДИНУ: КРЧЕДИНСКА АДА И БРЕСКВИК Муратови балони не лете више над главама подолских говеда

27.11.2024. 09:34 09:52
Пише:
ада
Фото: Р. Чобан

Ова епизода могла би да носи назив „Бициклом и чамцем кроз Војводину”. 

Наиме, након обиласка Гардиноваца утоварио сам бицикл на чамац на дунавској обали крај овог најјужнијег бачког села и у друштву мојих ковиљских домаћина запловио пут Крчединске аде која са 10 км дугом обалом и површином од скоро 9 км², спада у групу највећих Дунавских ада од ушћа Драве до ушћа Тисе у Дунав. Од обале је раздваја Гардиновачки рукавац (тј. Дунавац) који води до читаве мреже других рукаваца и бара. Крчединску аду чини острво од пет километара дужине и три километра ширине, а његова сува површина варира у зависности од водостаја Дунава. Лети је практично бициклом могуће доћи до ње. Иако је наслоњена на Бачку, она катастарски припада сремској Општини Инђија што се десило након комасације крајем осамдесетих.

ЧЕКАЈУ СЕ БОЉА ВРЕМЕНА: Балони за панорамско разгледање
Фото: Р. Чобан

Крчединска ада са 10 км дугом обалом и површином од скоро 9 км², спада у групу највећих Дунавских ада од ушћа Драве до ушћа Тисе у Дунав

Крчединска Ада је уједно и рај за домаће животиње. На том острву усред Дунава слободно живи и креће се на стотине домаћих животиња, највише крава, коза и коња. Људи брину о њима, свакодневно их обилазе и доносе залихе хране.

Када смо се ми искрцали на обали, затекли смо на десетине крава које су мирно пасле траву претворивши пољану у терен на којем би се без проблема могао играти голф.

Бициклом (и чамцем) преко Дунава
Фото: Р. Чобан

Пре годину и по дана, Крчединска ада је требало да постане локација за једну другу активност па је већ и добила надимак „Српска Кападокија”. Наиме, у сарадњи са Туристичком организацијом Инђије турска компанија „Kapadokya Kaya Balloons” власника Мурата Чобана, који ову туристичку атракцију реализује изворно у Кападокији и у Дубаију са Крчединске аде је требало да током летње сезоне свакодневно лете панорамски балони.

Мурат Чобан се овим послом бави од 1995. године, има преко 10.000 сати лета, наставник је и испитивач у сопственој школи за пилоте балона на топао ваздух, а поседује и центар за одржавање ових летелица са стручним особљем за читаву Турску. Имао сам прилике да се на једном рођендану дружим са својим презимењаком из Турске. Док је повлачио дим из томпуса показивао ми је слике својих хотела у Кападокији као и спектакуларне снимке из једног од 600 балона колико поседује.

ФЛОРА И ФАУНА: Призор с Крчединске аде
Фото: Р. Чобан

Туристичка организација Општине Инђија је купила седам балона, два су за превоз по 20 путника и пет мањих који имају капацитет три до четири љубитеља панорамског летења. Летови је требало да се одвијају викендом од 19 часова, уторком и средом. Планирано је да летови буду у вечерњим сатима јер је тада ветар најповољнији за те прилике. Поред тога, био је и организован превоз катамараном и бродом од пристана до Крчединске аде.

Цео свет пратио евакуацију животиња

Услед неповољних временских услова и високог водостаја, на Крчединској ади прошлог јануара остало је заробљено више десетина животиња, међу којима су најбројнија подолска говеда, али и дивљи коњи. Акцију спасавања је својом скелом извело Јавно предузеће „Војводинашуме”. Није тачно познато колико је тачно грла било заробљено на Крчединској ади, али је процена да их је између 150 и 200 евакуисано. Већина крава и говеда који су пребачени са Крчединске аде у власништву су Миленка Плавшића из Ковиља који је оптуживао надлежне да нису на време покренули акцију. Драматичну ситуацију са животињама заробљеним на Крчединској ади као и њихово спашавање пратили су бројни светски медији.

Међутим, тог лета 2023. као да се све уротило против овог пројеката. Наиме, била је то најгора сезона годинама уназад - са пуно кише, ветра па и суперћелијских олуја. Након тога је промењено руководство Туристичке организације Инђије и читав пројекат једноставно није заживео. Надамо се да ће се једног дана поново створити околности да се ова, заиста одлична идеја реализује.

ВИДИ СЕ ИЗДАЛЕКА: Викендица Шабана Шаулића на обали Дунава
Фото: Р. Чобан

Док прилазимо чамцем сремској обали Дунава и викенд-насељу Бресквик испод Крчедина, у очи упада велика српска застава насликана на бетонском доку. „То је кућа Шабана Шаулића. Буду ту некад велике журке са музиком, цео Дунав се ори. Они горе је викендица Ане Ивановић, направила је и хелиодром па је често видимо да она и Швајни долазе хеликоптером!”, прича ми мој домаћин из Гардиноваца. Док сам ишао бициклом ка новој Железничкој станици Бешка (никако немојте да се поуздајете у Гугл мале - одвешће вас у њиве у правцу старе станице) - видео сам да су у Бресквику једној улици дали име преминулог певача.

Роберт Чобан

Извор:
Дневник.рс / Р. Чобан
Пише:
Пошаљите коментар