Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

BICIKLOM KROZ VOJVODINU: KRČEDINSKA ADA I BRESKVIK Muratovi baloni ne lete više nad glavama podolskih goveda

27.11.2024. 09:34 09:52
Piše:
ада
Foto: R. Čoban

Ova epizoda mogla bi da nosi naziv „Biciklom i čamcem kroz Vojvodinu”. 

Naime, nakon obilaska Gardinovaca utovario sam bicikl na čamac na dunavskoj obali kraj ovog najjužnijeg bačkog sela i u društvu mojih koviljskih domaćina zaplovio put Krčedinske ade koja sa 10 km dugom obalom i površinom od skoro 9 km², spada u grupu najvećih Dunavskih ada od ušća Drave do ušća Tise u Dunav. Od obale je razdvaja Gardinovački rukavac (tj. Dunavac) koji vodi do čitave mreže drugih rukavaca i bara. Krčedinsku adu čini ostrvo od pet kilometara dužine i tri kilometra širine, a njegova suva površina varira u zavisnosti od vodostaja Dunava. Leti je praktično biciklom moguće doći do nje. Iako je naslonjena na Bačku, ona katastarski pripada sremskoj Opštini Inđija što se desilo nakon komasacije krajem osamdesetih.

ЧЕКАЈУ СЕ БОЉА ВРЕМЕНА: Балони за панорамско разгледање
Foto: R. Čoban

Krčedinska ada sa 10 km dugom obalom i površinom od skoro 9 km², spada u grupu najvećih Dunavskih ada od ušća Drave do ušća Tise u Dunav

Krčedinska Ada je ujedno i raj za domaće životinje. Na tom ostrvu usred Dunava slobodno živi i kreće se na stotine domaćih životinja, najviše krava, koza i konja. Ljudi brinu o njima, svakodnevno ih obilaze i donose zalihe hrane.

Kada smo se mi iskrcali na obali, zatekli smo na desetine krava koje su mirno pasle travu pretvorivši poljanu u teren na kojem bi se bez problema mogao igrati golf.

Бициклом (и чамцем) преко Дунава
Foto: R. Čoban

Pre godinu i po dana, Krčedinska ada je trebalo da postane lokacija za jednu drugu aktivnost pa je već i dobila nadimak „Srpska Kapadokija”. Naime, u saradnji sa Turističkom organizacijom Inđije turska kompanija „Kapadokya Kaya Balloons” vlasnika Murata Čobana, koji ovu turističku atrakciju realizuje izvorno u Kapadokiji i u Dubaiju sa Krčedinske ade je trebalo da tokom letnje sezone svakodnevno lete panoramski baloni.

Murat Čoban se ovim poslom bavi od 1995. godine, ima preko 10.000 sati leta, nastavnik je i ispitivač u sopstvenoj školi za pilote balona na topao vazduh, a poseduje i centar za održavanje ovih letelica sa stručnim osobljem za čitavu Tursku. Imao sam prilike da se na jednom rođendanu družim sa svojim prezimenjakom iz Turske. Dok je povlačio dim iz tompusa pokazivao mi je slike svojih hotela u Kapadokiji kao i spektakularne snimke iz jednog od 600 balona koliko poseduje.

ФЛОРА И ФАУНА: Призор с Крчединске аде
Foto: R. Čoban

Turistička organizacija Opštine Inđija je kupila sedam balona, dva su za prevoz po 20 putnika i pet manjih koji imaju kapacitet tri do četiri ljubitelja panoramskog letenja. Letovi je trebalo da se odvijaju vikendom od 19 časova, utorkom i sredom. Planirano je da letovi budu u večernjim satima jer je tada vetar najpovoljniji za te prilike. Pored toga, bio je i organizovan prevoz katamaranom i brodom od pristana do Krčedinske ade.

Ceo svet pratio evakuaciju životinja

Usled nepovoljnih vremenskih uslova i visokog vodostaja, na Krčedinskoj adi prošlog januara ostalo je zarobljeno više desetina životinja, među kojima su najbrojnija podolska goveda, ali i divlji konji. Akciju spasavanja je svojom skelom izvelo Javno preduzeće „Vojvodinašume”. Nije tačno poznato koliko je tačno grla bilo zarobljeno na Krčedinskoj adi, ali je procena da ih je između 150 i 200 evakuisano. Većina krava i goveda koji su prebačeni sa Krčedinske ade u vlasništvu su Milenka Plavšića iz Kovilja koji je optuživao nadležne da nisu na vreme pokrenuli akciju. Dramatičnu situaciju sa životinjama zarobljenim na Krčedinskoj adi kao i njihovo spašavanje pratili su brojni svetski mediji.

Međutim, tog leta 2023. kao da se sve urotilo protiv ovog projekata. Naime, bila je to najgora sezona godinama unazad - sa puno kiše, vetra pa i superćelijskih oluja. Nakon toga je promenjeno rukovodstvo Turističke organizacije Inđije i čitav projekat jednostavno nije zaživeo. Nadamo se da će se jednog dana ponovo stvoriti okolnosti da se ova, zaista odlična ideja realizuje.

ВИДИ СЕ ИЗДАЛЕКА: Викендица Шабана Шаулића на обали Дунава
Foto: R. Čoban

Dok prilazimo čamcem sremskoj obali Dunava i vikend-naselju Breskvik ispod Krčedina, u oči upada velika srpska zastava naslikana na betonskom doku. „To je kuća Šabana Šaulića. Budu tu nekad velike žurke sa muzikom, ceo Dunav se ori. Oni gore je vikendica Ane Ivanović, napravila je i heliodrom pa je često vidimo da ona i Švajni dolaze helikopterom!”, priča mi moj domaćin iz Gardinovaca. Dok sam išao biciklom ka novoj Železničkoj stanici Beška (nikako nemojte da se pouzdajete u Gugl male - odvešće vas u njive u pravcu stare stanice) - video sam da su u Breskviku jednoj ulici dali ime preminulog pevača.

Robert Čoban

Izvor:
Dnevnik.rs / R. Čoban
Piše:
Pošaljite komentar