КАРФИОЛ СКУПЉИ НЕГО ИКАДА После две године губитака, повртарима сада доноси дебелу зараду ЕВО КОЛИКО КОШТА НА ПИЈАЦАМА
Ко је ове године посадио карфиол, имамо много разлога да буде задовољан.
Наиме, килограм карфиола тренутно се на пијацама у Новом Саду продаје, у зависности од квалитета главице, од 300 до 350 динара, а донедавно је коштао и 400 динара.
У протекле две године био је знатно јефтинији, због чега је много повратара престало да га гаји и ове сезоне. Пошто га сада нема пуно, цена се формира спрам понуде па ће малобројни упорни произвођачи који га имају ове јесени успети да исплате губитке из ранијих година, покрију трошкове овогодишње производње и остваре неку добит.
У односу на раније године, када се сезона карфиола завршавала у новембру, ове године сезона у пуном обиму стиже у наредним данима и седмицама.
Повртар из Ковиља Ђорђе Бабић казао је за Дневник да му је жао што већ нема карфиол, јер килограм на велико кошта 250 динара. Он ће сећи купусњачу ових дана и очекује да цена неће ићи надоле када карфиола буде више на тржишту. По његовим речима, карфиол је ове године било тешко одгајити, пошто ни он а ни друге купусњаче не напредују у развоју уколико је дневна температура изнад 35 степени.
- Тешко га је било сачувати од врућине. Многи су га расадили, али није успео да се укорени и добије жиле, пошто је било јако топло. Трабало га је заливати нон-стоп, мотори су радили непрекидно и пуно новца отишло је за гориво. То је разлог зашто је сада карфиол скуп на пијацама, јер се цена од 250 динара на велико формирала наспрем великог труда и уложеног новца - навео је Бабић.
Карфиол је расадио око15. јула, јер због велике врућине није могао раније. Ко већ има карфиол, расадио га је раније и успео да га сачува од топлоте зато што га је, осим заливања системом кап по кап, и орошавао, и тако обезбедио довољно влаге да карфиол пусти жиле и корен.
На кванташким пијацама карфиол лане био 80 динара
Прошле године почетком новембра килограм карфиола је у градовима у Србији коштао на пијацама од 140 до 200 динара. Истовремено, на кванташким пијацама килограм је вредео од 80 до 200 динара, подаци су са сајта Pijace.com.
Сајт наводи да цене карфиола варирају од пијаце до пијаце и да постоји разлика у коштању овог поврћа у западаној Србији у односу на цене у Војовдини.
Осим што на цену карфиола утичу понуда и тражња, продаја зависи и од временских прилика током године - температуре, суше, мраза, кише - и сорте купусњаче.
Колико је требало новца ове године за производњу купусњаче? Бабић напомиње да још није правио рачун, али истиче да је бацио два вагона стајњака, да главице буду чврсте, да се листови лепо сложе и завијају и да буде бео.
- Платио сам и семе и расаду, гориво, хемијска средства за заштиту од болести, а још ме чекају трошкови дневница сезонских радника када се карфиол буде секао. Већ плаћам чувара који по дану и ноћу на њиви чува род од лопова . Њега плаћам 2.500 динара дневно и још му доносим храну, цигарете и нешто да попије - кафу, сок, воду...
З. Делић
Фото: С. Шушњевић