Премијер Вучевић осим трговинских ланаца најавио проверу апотека и фармацеутске индустрије: Видећемо и ту како се формирају цене, можете да зарадите, али не пута пет или 10
Премијер Милош Вучевић говорио је за телевизију Пинк да држава неће дозволити да се народу скида кожа с леђа и позвао трговинске ланце на фер пословање.
Премијер је нагласио да је ннфлацију заустављена и да се очекује да буде 4 посто на годишњем нивоу, а да раст БДП буде између 3,8 и 4 посто.
-Остаје још једна рунда разговора са просветним синдикатима, јуче је потписан добар пакет са пољопривредницима са новим подстицајима и субвенцијама. Као круна свега тога, Србија је добила кредитни инвестициони рејтинг. То је велико економско чудо, јер ми нисмо чланица ЕУ и НАТО, нисмо увели санкције Русији, имамо отворено питање КиМ. Честитам свима, председнику државе, Ани Брнабић, која је водила Владу у претходном периоду, НБС и грађанима Србије.
Вучевић је казао и да су корекције цена неопходне и нагласио да је пре неколико месеци отворио питање трговачких маржи.
-Тешко бих без председника Републике могао да изгурам то. Немају сви министри исти однос гледања. Ја сам неко ко је задужен за странку и водио сам се тиме шта ми говоре грађани и пријатељи који су ми указивали на то. Отворићемо и причу око фармацеутске приче и апотека. Министар Лончар је врло храбро ушао у то. И данас ће рећи да то нећемо смети. Видећемо и ту како се формирају цене. Није спорно, можете да зарадите, али не пута пет или 10. Не можете сами да једете тору, не може само слављеник да једе. Један од трговинских ланаца запошљава највише људи, ми њих поштујемо, али морате да пустите цене. Видећемо шта ће агенција да покаже да ли има картелизације.
Он је нагласио и да су казне озбиљне те да иду и до више милиона евра.
- Понављам, нисмо непријатељи, они плаћају порез држави, желим им да имају пуне рафове. Али, немојте да скидате кожус с леђа грађанима. А промет је пет милијарди евра. Како је могуће да је Смоки јефтинији у БиХ него у Србији, а зашто је Нутела скупља у Србији него у Италији. Како није идентичан алгоритам. Нећу да дозволим да је држава крива за цене, па да опсују Вучића, владу. Држава није подигла царинске стопе. Зато поручујемо ланцима да се уразуме. Картелизација је забрањена у тржишној привреди. Држава има обавезу да утиче. Нас су бирали грађани, ми одгоравамо њима, али не може да се све преваљује на њихов терет.
Он се дотакао и накнада које банке узимају за одржавање картица и рачуна и истакао да им држава прави добар амбијент, погодан за банкарско пословање.
- А ви хоћете да вратите да све што можете да наплатите то урадите. Разумем да људи очекују реакцију државе. Мени је лакше када имамо подршку председника. Неће трговци мање зарадити, људи ће више куповати. Један ланац има већи промет, јер су цене ниже. Људи ће моћи више да пазаре.