ПОПУЛАРНОСТ МИ НИКАДА НИЈЕ БИЛА ЦИЉ Инфлуенсерка Јована Ивановић о својој каријери и вршњачком насиљу
Харизматична Јована Ивановић, познатија као Анчићка, своју инфлуенсерску каријеру започела је 2019. године, а данас њене друштвене мреже броје на хиљаде пратилаца.
Њен Тикток налог прати преко 700 хиљада људи, а та заједница, како их она назива „спилери”, свакодневно постаје све већа.
Иако сама није љубитељ хорор филмова, видео-снимци о теоријама завере, паранормалним активностима и необјашњивим појавама, који су део садржаја који снима за Јутјуб, привлаче велику пажњу.
- До сваког успеха се долази уз труд, рад и истрајност у ономе што радите, ма шта год то било - напомиње Анчићка на почетку нашег разговора.
Како сте реаговали када када сте видели да вам је један од видео-снимака постао виралан?
- Након два месеца снимања видео-садржаја за Тикток први видео који је постао виралан био је комичан скеч, пародија на спремање људи у изласку 90-их година. Имао је 200.000 прегледа. Осећала сам се као да су људи приметили мој потенцијал и да треба да наставим истим темпом снимања и рада, нисам дозволила да ми прве веће бројке одвуку пажњу са мог циља, само су ми биле показатељ да мој рад може бити примећен. Циљ ми никада није била популарност, већ да поделим своју креативност са светом. Сматрам да је моја истинска вредност да инспиришем друге за нове успехе.
Једном приликом сте рекли да вам остварена популарност прија, а колико вам је она заправо променила живот, било у позитивном или негативном смислу?
- Долазим из породице музичара, после десетогодишњег школовања и предиспозиција за упис музичке Академије, одлучила сам да променим свој животни пут. Након завршетка средње школе, узела сам камеру од телефона у своје руке и рекла како желим да креирам садржај. Одувек ми је била жеља да радим са камерама, будем водитељ, учествујем на телевизијским пројектима, снимањима и сетовима. Тикток као друштвена мрежа у мојим очима деловала је као платформа уз коју ћу сама правити свој креативан садржај са којим ће потенцијална будућа публика моћи да се повеже. У позитивном смислу, себи сам остварила свој највећи циљ, имала прилике да стекнем нова познанства са дивним људима, креирам садржај који ће публици измамити осмех на лице и донесем позитивну промену у нашем друштву. Међутим, уз већу препознатљивост људи постајете мета за оне који вас познају и подржавају, али и за оне који вас не познају. Сви на интернету могу да вас коментаришу и претпостављају различите ствари о вама само на основу садржаја који приказујете на друштвеним мрежама.
Ваш садржај на Јутјубу обухвата, између осталог, занимљиве приче о теоријама завере, паранормалним активностима и слично. Како сте дошли до идеје да управо такав садржај снимате, где проналазите теме о којима ћете говорити и колика је заинтересованост људи за такав вид садржаја?
- Идеја је проистекла након одређеног коментара који сам добила од једног од својих пратилаца, или како их ја називам „спилерима”. Коментар је указивао на моју боју гласа која је поприлично пријатна и смирујућа за слушање. Већина људи се плаши када испрати садржај необјашњивих догађаја или натприродних феномена. Сматрала сам да ће многим људима такав вид садржаја бити одбојан, али уз доброг наратора ће се више људи и заинтересовати да испрати такве догађаје. Моја теорија се показала истинитом јер је једна од феномен прича, средином прошле године, о страшној уклетој баки са Звездаре, уз моју интерпетацију, отишла вирално у свет и достигла преко 14 милиона прегледа из земаља широм света. Приватно нисам љубитељ хорор филмова, серија, ни прича, те инспирацију за Јутјуб садржај добијам од спилера, али неретко и од крими документараца које успевам да нађем на интернету. Покушавам да направим баланс у обради тема како не би биле превише узнемирујуће како за мене, тако и за публику, иако моја публика највише воли овакав тип садржаја.
Ко је Јована иза камере? Шта је оно што ваши пратиоци никада не би могли да закључе о вама на основу ваших налога на друштвеним мрежама?
- Притворила сам једно поглавље живота завршетком музичке школе, али повремено и даље свирам клавир. Имам велико интересовање за плес и још увек покушавам да откријем која врста плеса ми највише одговара, а од скоро сам почела да правим накит. Сви моји пријатељи, који су отпутовали на одмор ово лето, за море су добили на поклон наруквице, огрлице инспирисане мотивима лета. Публика претпостављам да већ зна али обожавам да играм игрице, поготово игрице у којима је нешто уско везано за моду или архитектуру.
Говорили сте и о вршњачком насиљу које сте проживљавали као дете. Мислите ли да је данас, у овом дигиталном добу, лакше уочити, а ипак теже зауставити вршњачко насиље, које се сада спаја и са дигиталним насиљем, и мислите ли да је важно да управо инфлуенсери буду ти који ће ширити свест о овом проблему?
- Вршњачко насиље је, нажалост, тема која је и даље присутна у друштву, у време дигиталног доба може бити још теже зауставити га, јер са развојем друштвених мрежа и онлајн платформи, насиље више није ограничено само на физичко и вербално злостављање, већ се често преноси и у дигитални простор. Државне институције су оне које треба да спроведу посебне законе у вези са дигиталним насиљем, које је на нашим просторима нажалост и превише присутно. Сматрам да је изузетно важно да инфлуенсери користе своју платформу за ширење свести о овом проблему и сличним проблемима. Инфлуенсери имају моћ да допру до великог броја људи, нарочито млађе популације, која је највише изложена оваквим ризицима. Они могу да користе свој глас да подигну свест о последицама вршњачког и дигиталног насиља, да подстакну емпатично понашање и да пруже подршку онима који пролазе кроз оваква искуства. Важно је да инфлуенсери буду свесни своје одговорности и да користе своју платформу за позитивне промене у друштву, укључујући борбу против вршњачког и дигиталног насиља.
С обзиром на то да инфлуенсери имају велики утицај на младе, у којој мери ви прилагођавате садржај, који снимате, млађој публици и на који начин успевате да останете релевантни на инфлуенс сцени, у којој неретко владају људи који промовишу лоше понашање и вредности?
- Трудим се да видео-садржај који креирам буде приступачан различитим узрастима и избегавам промовисање понашања и вредности против којих сам како ван камера, тако и на мрежама. Бирам теме и начин изражавања који су позитивни, едукативни и инспиративни. У друштву где је често доминантан негативан садржај или личности које промовишу лоше понашање, трудим се да се издвојим својим приступом и пружим позитивну алтернативу. Верујем да дугорочна релевантност долази из аутентичности и изградње истинске везе са публиком. То значи слушати своју публику, одговарати на њихове потребе и интересовања, али и задржати свој јединствени глас и перспективу. Квалитетан садржај, посвећеност и одговорност према својој публици су оно што, по мом мишљењу, дугорочно одржава утицај на сцени.
Шта бисте поручили младима који размишљају о томе да постану инфлуенсер?
- Важно је да не теже бројкама, слави и да схвате да свет на друштвеним мрежама какав се приказује, уз изузетке, није реалан. Једино што јесте реално јесу вредности и поруке које желе да промовишу путем интернета. Уколико постоји могућност да вас прати и мања заједница која ће помно пратити ваш садржај, то је публика на коју треба да се фокусирате и радите на стварању лојалне заједнице. Нека вам главни фокус буде какав садржај креирате, какве вредности промовишете, коју поруку вашим садржајем желите да пошаљете, јер слава и новац јесу пролазни. Дозволите себи да растете заједно уз публику и унапређујете ваше вештине. Немојте да градите ваш пут на основу уздизања преко других људи, у негативном контексту, посматрајте друштвене мреже као место где су људи са емоцијама и осећањима, можда вам тако буде лакше. Да не заборавим, верујте у себе.
Ивана Јапунџа