heavy intensity rain
10°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО) ДНЕВНИК У ДЕСПОТОВУ Најпотребнија им је канализација и гас; Ко год дође једном, заљуби се у овај крај

08.07.2024. 10:25 10:53
Пише:
Фото: Дневник

Свесни да немају најидеалније услове за живот, будући да су им тренутно најнеопходнији канализација и гас, мештани Деспотова тврде да је њихово село најлепше.

Ништа чудно, јелте, ал’ кад тако нешто чујете од „дођошки”, уданих дама баш у овом бачком месту, е онда све постаје још јасније. Ем су бирале ђувегију, ем занавек нови дом. И, што је најбитније, нису се покајале!

- Ја сам дошла из Маглића и, поредећи га са Деспотовом видим да овде пола ствари нема, али имамо мир и, што је најбитније, слободу - вели секретар Месне заједнице Сања Игић, додајући да примећује да се у последње време све више младих враћа, или бар планира да се врати у Деспотово.

Деца од тридесетак година желе да се врате, а данас ништа не значе километри, лако се превазилазе, па свако може овде да живи, а негде друго да ради

(секретар Месне заједнице Сања Игић)

- Деца од тридесетак година желе да се врате, а данас ништа не значе километри, лако се превазилазе, па свако може овде да живи, а негде друго да ради. Ми овде имамо и пример да се млади брачни парови са својом децом организују и заједно уређују и одржавају простор око канала који се некад водио као Јегричка.

Људи који овде дођу јако заволе Деспотово, јер смо сви океј једни с другима.

Да село живи најбоље показује бројка од 1.100 становника на спавању. Да, некад је била већа, да, жеља је да опет порасте, али ако се узме у обзир да осмолетка броји око 140 ђака, док је деце у предшколском 80, онда је јасно да статистика и није толико лоша!

- Деца нарочито воле Деспотово јер овде имају слободу. Мештани знају које је чије дете и неће дозволити да се икоме нешто лоше деси - прича Игићева.

А да би се неко доселио у ово село у општини Бачка Паланка, некретнину може да набави за тридесетак хиљада евра и то ако има срећу да нађе неку на продају. Уколико и успе, треба да зна да посао може да пронађе махом у околним местима, као и да лекара нема баш сваког дана...

Да би се неко доселио у ово село у општини Бачка Паланка, некретнину може да набави за тридесетак хиљада евра и то ако има срећу да нађе неку на продају. Уколико и успе, треба да зна да посао може да пронађе махом у околним местима

- Прошле недеље нам је лекар трипут био, а за ову ћемо да видимо, то се никад не зна - вели председник Савета МЗ Деспотово Радослав Милутиновић, напомињући да цела општина муку мучи са недостатком здравствених радника. - То једноставно не зависи од нас. Писали смо петицију, био нам је и председник општине, али џабе. Остаје нам само да се надамо и да верујемо да ће се неки проблеми решити.

Један од проблема је и - пољопривреда. Некада адут опстанка, а данас најслабија карика. Ко има мало земље, нема друге опције него да је да у аренду.

Породице више немају рачуна да узгајају лубеницу и паприку, у чему су некада били изузетно јаки.

- Осим оних који раде по фирмама са стране, јер ми о неком погону само можемо да сањамо, мештани који ратаре узгајају соју, кукуруз, а од поврћа лук и кропмир, и све то на отвореном, па како прођу - каже Милутиновић.

И како то свуда бива - кад се све сабере и одузме - најбоље је најмлађима. Као птичице на грани, слободни су да се безбрижно шврћкају по селу, слободно време могу да испуне разноразним активностима, а кад довољно стасају - ако баш морају и желе - куд који, мили моји.

Село сто имена

Први записи Деспотова као насељеног места датирају из 13. века и то под именом Сентиван, које је добило највероватније по тадашњем велепоседнику Сентивањију. Све до после Другог светског рата оно је мање-више у свим називима који су се за више од 700 година ређали, а међу којима су Сентиванкеси, Деспот Сентиван, Еђазашсентиван, Кишсентиван, Урсентиван, па после Првог светског рата Деспот Свети Иван, да би након Другог добио име по првом ослободиоцу који је ушао у село, Русу Васиљеву - Васиљево.

Убрзо потом додаје се „Ново” у називу, а 1952. године постаје Деспотово, како се и данас зове.

Од занимљивих података ваља издвојити и тај да је прва школа у овом селу основана крајем шездесетих година 18. века. Струја је у овај крај стигла кад и данашње име села, док су се мештани упознали с трофазном 20 година касније. Први пут ка другим насељима - Силбашу и Пивницама - никао је 1970. а две године касније ка Савином Селу, када је уграђена и телефонска централа са 40 бројева.

Част је бити ватрогасац

Од 1933. године у континуитету функционише Добровољно ватрогасно друштво, ком се 1977. прикључио и тада десетогодишњи Радослав Милутиновић, који је данас, 47 година касније, већ увелико председник те организације.

- Све можеш истерати из мене, али ватрогаство не можеш - тврди Милутиновић, док обилазимо нешто млађе камионе стиснуте у скученој гаражи ватрогасног дома.

- Тренутно имамо пројекат за реконструкцију Дома, јер је кров дотрајао, а спремиште нам је мало. Недавно смо од Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство добили нове плаве униформе и могу рећи да је почело доста да се улаже у добровољно ватрогаство, јер ми нисмо плаћени за ово, већ радимо да бисмо зашитили наше људе и имања. За мене је част бити ватрогасац!

Све можеш истерати из мене, али ватрогаство не можеш (Радослав Милутиновић)

Сличног су размишљања макар још око 110 мештана од шест година па навише, бар колико их има прикључених у ДВД-у у разним категоријама.

- Има мотивације код младих, јер су то већином деца чији су родитељи некад били, или су још увек ватрогасци. То се преноси с колена на колено. Битно је да ми имамо омладину и да има ко ће све ово да настави.

Управо захваљујући сигурном подмлатку, али и бројним превентивним активностима, у Деспотову се ватрогасна сирена чује свега три-четири пута годишње и то због пожара на отвореном.

Ево Мире и њених 156

У Деспотову су, може се рећи - а сви мешани ће се и сложити - најактивнији пензионери! Додуше, уз председницу Милку Софранин, познатију као Мира, и немају превише избора, јер на које их све начине анимира и активира, па, мало која Месна организација пензионера може да се похвали таквим учинком.

- Ја сам изузетно активна и много сам себе дала у овоме - каже председница Мира која је у ово удружење ушла као придружни члан још 2012. године, да би 2015. постала пуноправни. - Тренутно имамо 156 чланова, а раније ако их је било и 60. Код нас кад платиш годишњу чланарину од 400 динара, можеш шта хоћеш! Ми недељно имамо и по два дружења кад идемо код других пензионера, у Сомбор, Панонију, Темерин, Врбас, Нови Сад... док двапут годишње организујемо излете па идемо у бању Ковиљачу, Црску бару, Врдник, обилазимо манастире. У септембру ћемо покушати да организујемо први излет с ноћењем, то ми је велика жеља.

Где год да се појаве, чује се: „Ево Мире и њених 20”, јер се бар толико најстаријих мештана Деспотова организује за силна дружења!

- Сад се види колико ова организација значи нашем селу. Мене дрско питају да ли сам ја њихова мама. Нисам, али су се они окупили око мене - прича наша саговорница, истичући да баш воли што је Мира Софрићка, како је сви зову.

Големи труд се исплати на разне начине, а опет на корист мештана, па је тако Општина Бачка Паланка недавно обезбедила новац за комплетно сређивање Клуба који окупља пензионере и борце.

- Окречили смо просторију, добили кухињу и шанк, ставили ПВЦ столарију, урадили фасаду, а ставићемо и нове плочице - поносна је Софрићка, додајући да мушки чланови у Клубу играју карте, шах и домине, док се даме једном месечно ту окупе после недељног ручка и, премда се договоре да ништа не доносе, ипак се на столовима нађу и пите, погаче, торте, колачи...

Текст и фото: Леа Радловачки

Пише:
Пошаљите коментар
НАКОН 55 ГОДИНА ОД ИЗГРАДЊЕ Почела прва реконструкција пута Пивнице - Деспотово

НАКОН 55 ГОДИНА ОД ИЗГРАДЊЕ Почела прва реконструкција пута Пивнице - Деспотово

25.10.2023. 20:11 20:17
ДРЖАВА У РЕКОНСТРУКЦИЈУ 15 КИЛОМЕТАРА ПУТА РАТКОВО-ДЕСПОТОВО УЛОЖИЛА 516 МИЛИОНА Мештани Пивница добили нови асфалт након 1968. године! (ФОТО)

ДРЖАВА У РЕКОНСТРУКЦИЈУ 15 КИЛОМЕТАРА ПУТА РАТКОВО-ДЕСПОТОВО УЛОЖИЛА 516 МИЛИОНА Мештани Пивница добили нови асфалт након 1968. године! (ФОТО)

03.12.2023. 08:05 08:36