Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) DNEVNIK U DESPOTOVU Najpotrebnija im je kanalizacija i gas; Ko god dođe jednom, zaljubi se u ovaj kraj

08.07.2024. 10:25 10:53
Piše:
Izvor: Dnevnik

Svesni da nemaju najidealnije uslove za život, budući da su im trenutno najneophodniji kanalizacija i gas, meštani Despotova tvrde da je njihovo selo najlepše.

Ništa čudno, jelte, al’ kad tako nešto čujete od „dođoški”, udanih dama baš u ovom bačkom mestu, e onda sve postaje još jasnije. Em su birale đuvegiju, em zanavek novi dom. I, što je najbitnije, nisu se pokajale!

- Ja sam došla iz Maglića i, poredeći ga sa Despotovom vidim da ovde pola stvari nema, ali imamo mir i, što je najbitnije, slobodu - veli sekretar Mesne zajednice Sanja Igić, dodajući da primećuje da se u poslednje vreme sve više mladih vraća, ili bar planira da se vrati u Despotovo.

Deca od tridesetak godina žele da se vrate, a danas ništa ne znače kilometri, lako se prevazilaze, pa svako može ovde da živi, a negde drugo da radi

(sekretar Mesne zajednice Sanja Igić)

- Deca od tridesetak godina žele da se vrate, a danas ništa ne znače kilometri, lako se prevazilaze, pa svako može ovde da živi, a negde drugo da radi. Mi ovde imamo i primer da se mladi bračni parovi sa svojom decom organizuju i zajedno uređuju i održavaju prostor oko kanala koji se nekad vodio kao Jegrička.

Ljudi koji ovde dođu jako zavole Despotovo, jer smo svi okej jedni s drugima.

Da selo živi najbolje pokazuje brojka od 1.100 stanovnika na spavanju. Da, nekad je bila veća, da, želja je da opet poraste, ali ako se uzme u obzir da osmoletka broji oko 140 đaka, dok je dece u predškolskom 80, onda je jasno da statistika i nije toliko loša!

- Deca naročito vole Despotovo jer ovde imaju slobodu. Meštani znaju koje je čije dete i neće dozvoliti da se ikome nešto loše desi - priča Igićeva.

A da bi se neko doselio u ovo selo u opštini Bačka Palanka, nekretninu može da nabavi za tridesetak hiljada evra i to ako ima sreću da nađe neku na prodaju. Ukoliko i uspe, treba da zna da posao može da pronađe mahom u okolnim mestima, kao i da lekara nema baš svakog dana...

Da bi se neko doselio u ovo selo u opštini Bačka Palanka, nekretninu može da nabavi za tridesetak hiljada evra i to ako ima sreću da nađe neku na prodaju. Ukoliko i uspe, treba da zna da posao može da pronađe mahom u okolnim mestima

- Prošle nedelje nam je lekar triput bio, a za ovu ćemo da vidimo, to se nikad ne zna - veli predsednik Saveta MZ Despotovo Radoslav Milutinović, napominjući da cela opština muku muči sa nedostatkom zdravstvenih radnika. - To jednostavno ne zavisi od nas. Pisali smo peticiju, bio nam je i predsednik opštine, ali džabe. Ostaje nam samo da se nadamo i da verujemo da će se neki problemi rešiti.

Jedan od problema je i - poljoprivreda. Nekada adut opstanka, a danas najslabija karika. Ko ima malo zemlje, nema druge opcije nego da je da u arendu.

Porodice više nemaju računa da uzgajaju lubenicu i papriku, u čemu su nekada bili izuzetno jaki.

- Osim onih koji rade po firmama sa strane, jer mi o nekom pogonu samo možemo da sanjamo, meštani koji ratare uzgajaju soju, kukuruz, a od povrća luk i kropmir, i sve to na otvorenom, pa kako prođu - kaže Milutinović.

I kako to svuda biva - kad se sve sabere i oduzme - najbolje je najmlađima. Kao ptičice na grani, slobodni su da se bezbrižno švrćkaju po selu, slobodno vreme mogu da ispune raznoraznim aktivnostima, a kad dovoljno stasaju - ako baš moraju i žele - kud koji, mili moji.

Selo sto imena

Prvi zapisi Despotova kao naseljenog mesta datiraju iz 13. veka i to pod imenom Sentivan, koje je dobilo najverovatnije po tadašnjem veleposedniku Sentivanjiju. Sve do posle Drugog svetskog rata ono je manje-više u svim nazivima koji su se za više od 700 godina ređali, a među kojima su Sentivankesi, Despot Sentivan, Eđazašsentivan, Kišsentivan, Ursentivan, pa posle Prvog svetskog rata Despot Sveti Ivan, da bi nakon Drugog dobio ime po prvom oslobodiocu koji je ušao u selo, Rusu Vasiljevu - Vasiljevo.

Ubrzo potom dodaje se „Novo” u nazivu, a 1952. godine postaje Despotovo, kako se i danas zove.

Od zanimljivih podataka valja izdvojiti i taj da je prva škola u ovom selu osnovana krajem šezdesetih godina 18. veka. Struja je u ovaj kraj stigla kad i današnje ime sela, dok su se meštani upoznali s trofaznom 20 godina kasnije. Prvi put ka drugim naseljima - Silbašu i Pivnicama - nikao je 1970. a dve godine kasnije ka Savinom Selu, kada je ugrađena i telefonska centrala sa 40 brojeva.

Čast je biti vatrogasac

Od 1933. godine u kontinuitetu funkcioniše Dobrovoljno vatrogasno društvo, kom se 1977. priključio i tada desetogodišnji Radoslav Milutinović, koji je danas, 47 godina kasnije, već uveliko predsednik te organizacije.

- Sve možeš isterati iz mene, ali vatrogastvo ne možeš - tvrdi Milutinović, dok obilazimo nešto mlađe kamione stisnute u skučenoj garaži vatrogasnog doma.

- Trenutno imamo projekat za rekonstrukciju Doma, jer je krov dotrajao, a spremište nam je malo. Nedavno smo od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dobili nove plave uniforme i mogu reći da je počelo dosta da se ulaže u dobrovoljno vatrogastvo, jer mi nismo plaćeni za ovo, već radimo da bismo zašitili naše ljude i imanja. Za mene je čast biti vatrogasac!

Sve možeš isterati iz mene, ali vatrogastvo ne možeš (Radoslav Milutinović)

Sličnog su razmišljanja makar još oko 110 meštana od šest godina pa naviše, bar koliko ih ima priključenih u DVD-u u raznim kategorijama.

- Ima motivacije kod mladih, jer su to većinom deca čiji su roditelji nekad bili, ili su još uvek vatrogasci. To se prenosi s kolena na koleno. Bitno je da mi imamo omladinu i da ima ko će sve ovo da nastavi.

Upravo zahvaljujući sigurnom podmlatku, ali i brojnim preventivnim aktivnostima, u Despotovu se vatrogasna sirena čuje svega tri-četiri puta godišnje i to zbog požara na otvorenom.

Evo Mire i njenih 156

U Despotovu su, može se reći - a svi mešani će se i složiti - najaktivniji penzioneri! Doduše, uz predsednicu Milku Sofranin, poznatiju kao Mira, i nemaju previše izbora, jer na koje ih sve načine animira i aktivira, pa, malo koja Mesna organizacija penzionera može da se pohvali takvim učinkom.

- Ja sam izuzetno aktivna i mnogo sam sebe dala u ovome - kaže predsednica Mira koja je u ovo udruženje ušla kao pridružni član još 2012. godine, da bi 2015. postala punopravni. - Trenutno imamo 156 članova, a ranije ako ih je bilo i 60. Kod nas kad platiš godišnju članarinu od 400 dinara, možeš šta hoćeš! Mi nedeljno imamo i po dva druženja kad idemo kod drugih penzionera, u Sombor, Panoniju, Temerin, Vrbas, Novi Sad... dok dvaput godišnje organizujemo izlete pa idemo u banju Koviljaču, Crsku baru, Vrdnik, obilazimo manastire. U septembru ćemo pokušati da organizujemo prvi izlet s noćenjem, to mi je velika želja.

Gde god da se pojave, čuje se: „Evo Mire i njenih 20”, jer se bar toliko najstarijih meštana Despotova organizuje za silna druženja!

- Sad se vidi koliko ova organizacija znači našem selu. Mene drsko pitaju da li sam ja njihova mama. Nisam, ali su se oni okupili oko mene - priča naša sagovornica, ističući da baš voli što je Mira Sofrićka, kako je svi zovu.

Golemi trud se isplati na razne načine, a opet na korist meštana, pa je tako Opština Bačka Palanka nedavno obezbedila novac za kompletno sređivanje Kluba koji okuplja penzionere i borce.

- Okrečili smo prostoriju, dobili kuhinju i šank, stavili PVC stolariju, uradili fasadu, a stavićemo i nove pločice - ponosna je Sofrićka, dodajući da muški članovi u Klubu igraju karte, šah i domine, dok se dame jednom mesečno tu okupe posle nedeljnog ručka i, premda se dogovore da ništa ne donose, ipak se na stolovima nađu i pite, pogače, torte, kolači...

Tekst i foto: Lea Radlovački

Autor:
Pošaljite komentar
NAKON 55 GODINA OD IZGRADNJE Počela prva rekonstrukcija puta Pivnice - Despotovo

NAKON 55 GODINA OD IZGRADNJE Počela prva rekonstrukcija puta Pivnice - Despotovo

25.10.2023. 20:11 20:17
DRŽAVA U REKONSTRUKCIJU 15 KILOMETARA PUTA RATKOVO-DESPOTOVO ULOŽILA 516 MILIONA Meštani Pivnica dobili novi asfalt nakon 1968. godine! (FOTO)

DRŽAVA U REKONSTRUKCIJU 15 KILOMETARA PUTA RATKOVO-DESPOTOVO ULOŽILA 516 MILIONA Meštani Pivnica dobili novi asfalt nakon 1968. godine! (FOTO)

03.12.2023. 08:05 08:36