ФРАНЦУСКА КРЕЋЕ У ИСКОПАВАЊЕ ЛИТИЈУМА Отвара се рудник у Оверњу, пројекат од "великог националног значаја" хитно усвојен
Пројекат рудника литијума у Оверњу, регију у централној Француској, проглашен је декретом за пројекат од "великог националној значаја".
Отварање је најављено за 2028. годину, и моћи ће да задовољи призводњу 700.000 електричних аутомобила, и да запосли 500 до 1.000 људи. Јавна консултација о утицају на животну средину почела је у марту ове године, и требало би да се заврши до 31. јула.
Један од највећих европских пројеката рудника литијума, предвођен групом Имерис у Алијеу, придружио се листи "пројеката од великог националног интереса", што је синоним за убрзане процедуре имплементације, према уредби објављеној у недељу 7. јула у Службеном листу Француске, пренео је француски "Монд".
Овај пројекат отварања рудника литијума у Ешасијеру део је стратегије коју је успоставила Француска да би се ослободила зависности од увоза племенитог метала, посебно из Кине. Производња литијумских батерија за електричне аутомобиле је кључни елемент енергетске транзиције, док ће термо возила бити забрањена за продају у Европској унији од 2035. године.
Према Имерису, пројекат под називом Емили има за циљ да од 2028. произведе литијум неопходан за производњу батерија за више од 700.000 возила током двадесет пет година. Јавна дебата покренута у марту о еколошким и социо-економским утицајима пројекта требало би да буде завршена 31. јула, саопштила је Национална комисија за јавну расправу (ЦНДП).
Статус "пројекта од великог националног интереса", створен законом о зеленој индустрији из октобра 2023., омогућава индустријским пројектима од значаја за еколошку транзицију или национални суверенитет да имају користи од мера убрзања или административних изузећа.
Овај статус је протеклих дана добио пројекат за фабрику за рециклажу молекуларне пластике, на редукованој локацији за производњу руде гвожђа и водоника, као и мега-фабрика угљеничних фотонапонских панела, у Марсеју.
Широм света, 2022. године, 47% ископаног литијума долазило је из Аустралије - продато углавном кинеским прерађивачким компанијама -, 30% из Чилеа и 15% из Кине. У Европи, само Португал производи нешто литијума, што чини 0,5% глобалне рударске производње 2022. године, према подацима америчког института за геолошка истраживања УСГС.
Ало