moderate rain
15°C
25.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КРИПТОПРЕВАРА ЗА АЛАВЕ СЈАЈНА ПРИЛИКА ЗА ГУБИТАК Ричард златни орао као нови Дафина и Језда

16.04.2025. 09:07 09:21
Извор:
Дневник
крипто
Фото: Pixabay.com

Таман су се Срби опоравили од криптопреваре зване OneCoin, коју је организовала расна Бугарка са сумњивим креденцијалима, по свему судећи, појавила се нова криптомамилица, која мирише на сумњиво.

Да подсетимо, OneCoin је била једна од највећих криптовалутних превара у историји. Основана 2014. године, представљала се као револуционарна криптовалута која ће надмашити биткоин. Њен оснивач Руја Игнатова прозвана је криптокраљицoм. Људима широм света продавани су едукативни пакети и токени који су наводно могли бити замењени за OneCoin, криптовалуту за коју се испоставило да уопште није постојала на блокчејну, односно није имала реалну технолошку основу.

крипто
Фото: Pixabay.com

OneCoin је функционисао као пирамида, Понзи шема – новац нових инвеститора коришћен је за исплате старијим члановима. Највећи део зараде долазио је од довођења нових људи у систем, а не од реалне трговине. До 2017. године OneCoin је прикупио преко четири милијарде долара од жртава у више од 175 земаља. Руја Игнатова је нестала у октобру 2017. и до данас није пронађена. Сматра се да је можда добила лажни идентитет и заштиту. Њен партнер у превари, брат Константин Игнатов, ухапшен је 2019. у САД и признао је кривицу. Више сарадника је такође ухапшено и осуђено.

Организацију звану Golden Eagle Investments води извесни Ричард

Од тада до данас криптотржиште запљускују пиратски бродови звани пирамидални улози који добијају. Данас је на тапету WWCoin, на који је први указао један члан друштвене мреже Редит, под ознаком Dzefri. Он је написао да су му за ову „прилику живота“ рекли пријатељи који су већ у томе. Пошто му је све мирисало на превару, потражио их је на Линкдину и нашао организацију звану Golden Eagle Investments (алтернативно Golden Eagle Capital Investment), коју води извесни Ричард. Има на хиљаде пратилаца на овој пословној друштвеној мрежи, а у ваше име тргује криптовалутама уз сјајну прилику за брзу зараду.

Како функционише? Прво скинете апликацију, и то с њиховог сајта (значи, није верификована на Gplay или Apple Storeu). Зове се Wwcoin и потребно је само да направите профил и пребаците паре које се рачунају у криптовалутама.

Лако се улази, за излазак се дебело плаћа

Даш динар да уђеш, даш сто да изађеш. У случају да покушате да подигнете више од половине свог новца на налогу, брзо ће вас контактирати „Златни орао“, а циљ је да одустанете од одустанка. Ако ипак одлучите да повучете сав износ, добићете забрану коришћења апликације и постоји добра шанса да ће вам додатно наплатити услуге – око трећину суме, а они који су вас убацили у ову пирамиду похлепе наводно ће бити кажњени или блокадом профила или, ако имају среће, само финансијском казном. Па ви се сад повуците ако смете, уништићете млади живот вашег „пријатеља“ или убити неку панду, свеједно.

Главни начин комуникације су Телеграм групе, где запослени у тој групи шест пута дневно деле кодове/скрипте (они их зову сигнали), који, када се унесу у апликацију, аутоматски стављају 1 одсто укупне суме на раст или пад одређене криптовалуте (углавном биткоине и етереуме) и њихов успех је преко 90 одсто, наравно, по гласинама које шире чланови групе. За убацивање нових чланова користи се класична пирамидална шема, те људи по сваком члану којег убаце добијају 10 посто, односно око 50 долара, као и додатне кодове/скрипте/сигнале неколико дана. И то је све. Новчаник на који се новац пребацује илити онај који је повезан с профилом на апликацији власници не могу директно да контролишу и зависе потпуно од милости људи који држе апликацију. Осим тога, немају ни појма у шта се њихов новац улаже (вероватно се исплаћују добици оних раније учлањених).

крипто
Фото: Pixabay.com

И српска компанија која се бави криптоберзом, ЕЦД, указала је на то да је највероватније у питању превара, али је то слабо поколебало оне који желе брзу зараду, чак и свесни тога да ће све да се уруши у трену: важно је само да повуку новац пре тог тренутка (Дафина и Језда смеју се из котла). Како је све изашло на видело, питање је тренутка кад ће врхушка да позатвара рачуне и нестане попут Рује са свим њиховим правим парама. Да ли ће успети да их пронађу, зависи од – пакистанских власти. Како је рекао члан Редита који је све открио, профилне слике високопозиционираних менаџера, задужених за његову групу, имају телефоне с пакистанским кодним бројевима, а одатле и из Индије долази највећи број интернет превара.

Српска група на Телеграму има преко 5.000 чланова, а број оних који су се ухватили у понзи ланац познат је само некој пакистанској Руји Игнатовој. Па, ко хоће да се ухвати у коло ризика, слободно нека изволи – док је оваца, неће фалити вуне.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар