КРАТКА ШЕТЊА НЕКАДАШЊИМ НОВИМ САДОМ Петогодишњи булевар који је сваког дана помало сазревао ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ЈЕ ИЗГЛЕДАО БУЛЕВАР ОСЛОБОЂЕЊА
Када помислите на Нови Сад и мрежу саобраћајница која је њиме разграната, не сумњамо да вам Булевар ослобођења засија као најважнија и најпрометнија улица у граду.
Асоцијација је на новосадску путну инфраструктуру, пошто је прављен управо с намером да понесе титулу жиле куцавице са шест трака (по три у оба смера, негде ширине и до 50 метара) и у дужини од непуна три и по километра (бар тако Гугл мапа мери, премда постоји податак и да је дугачак 2,7 километара).
Булевар ослобођења грађен је у етапама, почевши од 1962. године па све до касних седамдесетих, док је кадар који вам прилажемо уз овај текст настао 1967. Оно што је јасно са слике, реч је о раскрсници четири улице: Футошке, ЈНА (данас Јеврејске) и Огњена Прице (чији се део рушио за потребе булевара), и све то код Футошке пијаце. На фотографији се види и зграда „Дневника”, која је тада била у настајању, са изграђеним тек другим спратом, али бива завршена пре адресе на којој се налази(ла). Када је реч о поменутој раскрсници, и даље постоји могућност да се на том месту уради нека врста надвожњака или тунела како би се регулисао превасходно колски саобраћај, али и пешачки, премда је та идеја и даље на дугачком штапу. У сваком случају, кад је реч о новијим радовима, они су били реализовани пре две године, у склопу рехабилитације читавог Булевара ослобођења, од раскрснице са Народног фронта па све до Булевара Јаше Томића.
Л. Р.
Рубрика „Кратка шетња некадашњим Новим Садом”
настала је у сарадњи листа „Дневник” и
Фејсбук странице „Старе фотографије Новог Сада”
коју уређује др Милош Стојаковић.