ОВИХ 5 НАМИРНИЦА СУ ПРАВЕ УБИЦЕ А СВИ ИХ ЈЕДЕМО: Највише подижу холестерол, а ЕВО ШТА нутриционисткиња саветује (Фото)
Обратите пажњу на ове намирнице, јер су праве убице за наш организам.
Повишен холестерол значи да је дошло до потенцијално опасне промене у односу масних супстанци које циркулишу у вашем крвотоку.
Сматра се да је у више од 50 одсто случајева узрок 'skoka' масти исхрана заснована на намирницама богатим засићеним мастима, каже нутриционисткиња Дијана Радетић. Повишен холестерол доводи до стварања масних наслага на артеријама, а на крају и до њиховог зачепљења.
Овом поремећају доприносе и стања као што су смањена функција штитне жлезде (хипотиреоза), дуготрајно пушење, конзумација великих количина алкохола, кафе, физичка неактивност, дуготрајни континуирани стрес, употреба оралних контрацептива и генетска предиспозиција.
ЦРВЕНО МЕСО
Црвено месо као што су говедина, свињетина и јагњетина богато је засићеним масним киселинама.
Највише масти садрже пљескавице, ћевапи, ребарца, котлети и печење. То не значи да је неопходно потпуно избегавати ове намирнице, већ их само повремено конзумирати. Ограничите количину на 90 грама и бирајте посније делове меса', саветује нутриционисткиња.
ПРЖЕНА ХРАНА
Панирање (брашно, јаја, презле) и пржење у дубокој масноћи повећава енергетску вредност намирница из засићених масти. Боље је кувати храну у сопственој масти или само мало науљену у рерни, саветује.
МЕСНЕ ПРЕРАЂЕВИНЕ
Виршле, кобасице и слични производи раде се од месних остатака, масноће која је скинута с меса, али и животињске коже, па због тога имају висок ниво засићених масти.
ПЕКАРСКИ ПРОИЗВОДИ
Пецива се најчешће праве са маргарином, који је производ хидрогенизације уља (поједностављено, уљима се додаје водоник да би производ постао чврст).
"Претварањем уља у чврст производ добијају се транс масти које лако оштећују унутрашње зидове крвних судова. Избегавање пекаре је најбоља опција или прављење пецива код куће са контролисаним састојцима", предлаже Дијана.
СЛАТКИШИ И ГРИЦКАЛИЦЕ
Слаткиши и грицкалице нису само извор скривених шећера и соли, већ садрже и велику количину трансмасних киселина. И у овом случају их је најбоље избегавати кад год је то могуће или припремати домаће колаче.
Обратите пажњу,
Прекомерно конзумирање алкохола може довести до повећања нивоа холестерола и триглицерида у крви, повећања крвног притиска, а потом и срчане инсуфицијенције. Прекомерна конзумација алкохола доводи до масне јетре.
Пушење смањује ниво доброг холестерола (ХДЛ) и повећава ниво лошег холестерола (ЛДЛ). Хемикалије у дуванском диму оштећују зидове крвних судова, што доводи до таложења штетних масних наслага.
Stilkurir.rs