ДВА ПРЕДСЕДНИКА У ЈЕДНОЈ НОВОСАДСКОЈ КУЋИ Историја Грчкошколске 10 нераскидиво везана за Матицу српску
Шетња самим срцем Новог Сада неминовно ће намерника довести до чувене Грчкошколске улице, невелике, јер је дуга свега стотинак корака, али у којој свако здање може да исприча причу о некој значајној личности Новог Сада и неким бурним, али и оним лепим временима.
Јер, на грчкошколским су адресама живели и преводилац Шекспира, доктор Јован Андрејевић Јолес, и политичари Миша Димитријевић и Михаило Полит Десанчић, и председници Матице српске Милош Димитријевић, Стеван Брановачки и Александар Моч, и позоришници Коста и Жарко Васиљевић, као и велики композитор новосадски Исидор Бајић.
Ако је непарна страна улице била више политическо-театарска, за парну би се могло рећи да је матичарска. У импресивној спратници под числом 10, која је кадгод била у власништву угледне новосадске породице Јовановић, живела су два председника најстаријег српског књижевног, културног и научног друштва: Стеван Брановачки и Александар Моч.
Али док није дошао у Нови Сад, Брановачки, иначе родом Сенћанин, након што је студије права окончао у Пожуну 1826. године, безмало три деценије ће послом бити везан искључиво за родно место, где ће или држати адвокатску канцеларију, или бити заменик сенатора у Магистрату Потиског дистрикта или бити срески начелник. У варош новосадску се досељава 1854, када је постављен за судију привременог земаљског суда за Војводство, а 1859. и за потпредседника истог суда са титулом земаљског судије. Углед у је и у новој средини врло брзо стекао, те ће свега две године касније бити биран и за посланика Угарског сабора испред Новог Сада.
У српској културној историји Стеван Брановачки посебно је значајан из два разлога. Најпре, био је председник Позоришног одбора Српске читаонице у Новом Саду, који је августа 1861. основао први професионални и стални театар у нас – Српско народно позориште. Био је и начелник Друштва за Српско народно позориште у два наврата. Друга линија његове активности важна за српску културну историју везана је за Матицу српску. По преласку ове институције из Пеште у Нови Сад 1864. године, изабран је најпре у њен Управни одбор. Већ наредне године постаје Матичин потпредседник и на том месту остаје три године, да би 1867. био изабран за председника Матице српске.
Уз једногодишњу паузу, Матицу је кроз бурна и мучна историјска догађања водио до своје смрти 1880. године. Уз обавезе према Матици био је и председник Српске црквене општине у Новом Саду, један од патрона Српске велике православне гимназије, председник Прве трговачке и обртничке банке, а по суспензији Светозара Милетића са места градоначелника, обављао је три године и ову дужност. Када се упокојио 8. фебрара 1880, Матица српска ожалио га је црном заставом која је на њеном здању стајала пуних седам дана, а новосадске цркве су осам дана звонима објављивале смрт свог истакнутог „гражданина“ Стевана Брановачког.
Александар Моч је такође био дугогодишњи председник Матице српске , али сасвим другачије феле. Овај истакнути правник и адвокат, родом уз Жабља, политичар, масон, један од од првака српског националног покрета у Бачкој и Војводини, питомац Велике српске православне гимназије, адвокатску ће канцеларију у Новом Саду отворити одмах пошто је стекао докторат политичких и правних наука у данашњем Клужу а тадашњем Коложвару. У тој ће канцеларији, са повременим прекидима, успешно радити све до своје смрти 10. августа 1952.
У последњим данима Аустроугарске монархије крајем октобра и почетком новембра 1918. укључио се Моч у рад Српског народног одбора у Новом Саду и постао члан његовог најужег руководства. Са Јашом Томићем и још тројицом Срба добио је задужење да са тадашњим властима преговара о мирном напуштању града царске војске. Са страница „Српског листа” у тим драматичним тренуцима рушења остатака угарске власти над Новим Садом и Војводином упутио је апел „Сви на палубу” и позвао Србе свих сталежа „да се укључе у друштвени и културни живот, да спасавају част и интересе српског народа”.
А по завршетку Другог светског рата био је осумњичен за сарадњу с окупатором, и морао је да одступи с места председника Матице српске и да га препусти партизанским ореолом заогрнутом Васи Стајићу. Па ипак, као угледног Новосађанина нове власти су се трудиле да га придобију, те су му наводни „ратни греси” заборављени. Биран је чак и за посланика Народне скупштине Војводине и посланика на Трећем заседању АВНОЈ-а, а постаће и председник Управног одбора Адвокатске коморе Војводине. Заправо, адвокатури ће Александар Моч остати веран до последњег дана, док су Матици српској остали верни његови потомци.
Мирослав Стајић