ОД НОВЕ ГОДИНЕ СЛЕДЕ ИЗМЕНЕ У ЈАВНИМ НАБАВКАМА Предност ће имати еко-ознаке
Зелене јавне набавке постаће обавезне од 1. јануара 2024. године, што значи да наручиоци за одређене категорије неће више моћи да користе цену као једини критеријум при додели уговора.
На одабир понуде утицаће од наредне године и скуп еколошких аспеката као што су животни век производа, трошкови одржавања, воде и струје и рециклаже добара када постану отпад. До краја године очекује се подзаконски акт који ће ближе одредити те предмете, како би примена кренула на време, саопштио је НАЛЕД.
Предлог је да се зелене јавне набавке примењују, за почетак, код предмета као што су фотокопир папир, санитарна галантерија, штампачи и скенери, рачунари и лаптопови, санитарна опрема, папирна галантерија, клима уређаји, бела техника, средства за чишћење, услуге чишћења, пнеуматици, намештај, боје и лакови.
За наручиоце то ће подразумевати нешто темељнију припрему за процес набавки и не само добру анализу тржишних услова, већ и детаљно познавање предмета набавки из угла одрживости и ефеката које има на околину.
С друге стране, понуђачи ће у склопу конкурсне документације сада достављати потврде о усклађености са стандардима у области животне средине, као што су еко ознака и други сертификати.
Ова промена је у складу са најбољим праксама ЕУ, али и са очекивањима грађана Србије.
До сада је Закон остављао могућност наручиоцима да користе критеријуме квалитета, али није их на то обавезивао.
Софтвери, инжењерске услуге...
Координатор за регуларну реформу у НАЛЕД-у Никола Комшић навео је да измене закона, осим зелених јавних набавки, доносе још једну добру новину за систем, а то је да ће критеријуми квалитета бити обавезни и код развоја софтвера, уговарања консултантских, архитектонских или инжењерских услуга, као и услуга превођења. - Наручиоци ће и на овом пољу морати добро да познају предмет набавке, истраже тржиште ради бољег састављања техничких спецификација и пажљиво одаберу услове за учешће и критеријуме за доделу уговора, како би подстакли конкуренцију и обезбедили најбољи могући квалитет.
Истраживање које је спровео НАЛЕД прошле године показало је да 69 дсто грађана сматра да у јавним набавкама предност треба дати квалитету у односу на цену, а као приоритет за улагање виде секторе здравства, образовања, животне средине и инфраструктуре.
Према званичном извештају, иако се тренд употребе еколошких стандарда благо поправио, само 0,44 процента од укупног броја спроведених набавки у 2022. било је зелено. Такође, најнижа цена била је једини критеријум за доделу уговора у 96 одста случајева, због чега се јавила потреба за додатним мерама.
З. Делић