НАЛЕД предлаже другачији начин коришћења годишњих одмора
Радницима у Србији требало би омогућити флексибилнији начин коришћења годишњег одмора, а то би се постигло укидањем обавезе да први део одмора морају да искористе у трајању од најмање две недеље без прекида, наводи се у једној од 18 нових препорука НАЛЕД Сиве књиге 15.
Закон о раду омогућава радницима да годишњи одмор искористе једнократно или у више делова, с тим што би први део морао да траје континуирано током 10 радних дана и да буде "потрошен" у истој календарској години за коју је стечено право на одмор, док се остатак може пренети и искористити до 30. јуна наредне године, подсетио је НАЛЕД.
Шеф Јединице за односе са јавношћу у НАЛЕД Иван Радак рекао је да је досадашња пракса показала да велики број запослених не користи први део годишњег одмора у трајању од две недеље, него у зависности од њихових потреба и потребе посла то буде и краће од обавезних 10 дана, најчешће пет дана, али и мање.
"Запослени често желе другачији распоред одмора, а због постојећег законског оквира, послодавци нису у могућности да им изађу у сусрет. То је нешто што и инспекција замера послодавцима приликом инспекцијског надзора", рекао је Радак.
Према његовим речима, намера законодавца приликом увођења ове одредбе била је да се раднику омогући дужи одмор у континуитету, али баш због различитих потреба радника и различите врсте посла требало би им обезбедити већу могућност избора.
"Препорука Сиве књиге 15 је да се први део одмора искористи у трајању од две недеље, али да то не мора да буде у континуитету. Истовремено, постоји неоправдано ограничење утврђивањем рока до када тај први део мора да се искористи", рекао је Радак.