Тотална катастрофа! „АКО С ОВОГ ДРВЕТА БУДЕ ЗА ЈЕДНУ КОФУ, ТО ЋЕ БИТИ СУПЕР“ Трешња родила никад слабије, ВОЋАРИ ЗАБРИНУТИ Шта је „обрало“ род и колико ће остати за бербу
Ритопек, насеље у општини Гроцка, једно је од познатијих места у Србији по производњи трешања. Међутим, ове године њихов принос биће значајно мањи.
Судећи према тренутном стању плодова, биће и пољопривредника који ове године неће да зову раднике за бербу јер неће бити шта да се обере.
Поставља се питање шта је утицало на смањење рода, али и какве цене тог воћа могу да се очекују, да ситуација није добра уверила се и екипа Јуроњуз Србија, која је посетила воћњак Златка Игњатовића из Ритопека.
Он каже да би плод трешња сорте бурлат требало до сада да буде већи.
Видите колико има ових ситних. Значи, овде нема десетак посто рода који би могао да се набере ове године - рекао је он.
На слабо напредовање плодова у том делу Гроцке утицао је мраз, али још више то што није било пчела.
Било је хладно. Све ове ситне трешње, оне нису успеле да се оплоде. Значи, није било пчела да их оплоди или других инсеката које их оплођују зато што је у то време падала киша, било је хладно - рекао је Игњатовић за Јуроњуз Србија.
Од крупних плодова који су успели да се оплоде можда буде нешто.
Ово све што је ситно, то нема ништа. Значи, то је тотална катастрофа - рекао је он.
Сорта бурлат је рана сорта и дата јој је сва могућа агротехника што се, објашњава Игњатовић, види и по листу.
Дрво је у баш доброј форми, јако и снажно, које би требало да да доста рода. Са овог дрвета ће бити можда 15 одсто од онога колико је требало - рекао је он.
Према његовим речима, познија сорта мало више обећава.
Он додаје да оно што је крупно, то остаје, а оно ситно од плодова ће отпасти.
Сорта ерц је мало специфична. И кад остане овако крупна, она зна да се разреди, па да опадне. И ово је зато што није било пчела. Све ово што видите је ситно, значи нема пчела. Није могло да се оплоди јер је било јако хладно време. Пчела неће да ради кад је хладно време. Чим мало гране сунце, ми чујемо како оне зује, нешто се дешава - рекао је Игњатовић и додао да иначе у време када цветају трешње, то је као у кошници од зујања пчела.
Колико ће остати за брање?
У односу на прошлу годину, 20 одсто је код мене остало. Има делова у Ритопеку где је мраз све уништио. Ту немате ни ових ситних трешања него само шупаљ цвет стоји. Има људи који неће да зову раднике за бербу, нема шта за бербу - рекао је он.
На питање какве се онда цене могу очекивати, Игњатовић каже да ће то буде онако како откупљивачи кажу, а не како пољопривредници кажу.
Са оваквим родом што имамо сад, па нас не може десет евра да извади за кило, а камоли било шта друго - рекао је он.
Берба онога што је остало од плодова се очекује од 15. до 20. маја.
Значи ово што је порасло, то ће остати. Ово што је ситно, то ће да опадне. Ја вам кажем, са овог дрвета ако буде била кофа трешања то ће бити супер - рекао је Игњатовић.
Још лошија је ситуација када је реч о кајсији.
Имам кајсије преко Дунава пошто ми из Ритопека имамо земљу преко Дунава. И ту имамо доста земље. Кајсије код мене нема ништа преко Дунава. Ја имам негде око два и по хектара кајсије - каже он.
Игњатовић додаје да је у Ритопеку на неким местима остало нешто кајсије, али исто слабо.
А преко Дунава нема ни кајсија, ни брескви, ни трешња, ни шљива. Нема ништа. Јер је био мраз од минус седам мраз. Нека прича кружи, то је струка рекла — на минус два страда 10 одсто плода, на минус четири страда 90 дсто плода, а на минус 6-7, колико је било овде, нема шта да остане - рекао је Игњатовић.