ЖЕНЕ ЖРТВЕ НАСИЉА ЧЕСТО МИСЛЕ ДА СУ САМЕ КРИВЕ Није лако превазићи трауму
Од почетка ове године новосадској канцеларији Центра за подршку женама из Кикинде јавило се укупно 16 жена, од којих су њих 12 биле жртве сексуалног насиља. Социјална радница Анђелка Вујанић каже да је она саветница, као и још две психолошкиње које раде са женама.
- Ми смо подршка женама и радимо интервенције у кризи. Када жена жртва сексуалног насиља дође у Клинику за гинекологију и акушерство, или у неку од општих болница где имамо канцеларије, нас позивају лекари и ми долазимо, без обзира на то које је доба дана или ноћи. Ми будемо уз жену, а све које желе долазе касније код нас у канцеларију. Јављају нам се и жене које су жртве породичног насиља, као и оне млађе које су жртве вршњачког насиља – испричала је Вујанић.
Према њеним речима, најважније је бити уз жену у прва 72 сата. Тада јој треба саветница која ће је подржи и буде уз њу.
- Да јој каже да није крива за то што јој се десило. Контакт који оствари саветница са женом жртвом је најважнији део прецеса опоравка. Да је уверите да вам је стало до ње. Није важно да се представите као стручњак, њој је важно да је загрлите речима. Онда је то добра подлога да се даље ради са том женом. Жене које долазе код нас су оне које желе промену, а много њих се никада не јави – испричала је Вујанић.
Према њеним речима, дужина трајања третмана и опоравка је индивидуална, а то има везе и са тиме да ли је у питању један усамљени инцидент или је у питању насиље које може да траје и годинама.
- Имали смо једну жену која је дошла након силовања. У њеном животу су се само смењивале и надовезивале трауме. У детињству је пребијана, први пут је силована са 13 година, у три брака је сурово злостављана. Трауме су се само качиле једна на другу. Рад са њом је трајао дуже од годину дана, било је ту успона и падова, али она се стабилизовала, променила се, почела је себе да штити, што се није допало људима из њеног окружења – испричала је Вујанић.
Уколико је нека жена прошла мању трауму, она ће успети и лакше да је превазиђе. када је у питању неки изолован догађај. Тада имају обично десетак сусрета.
- Жене често правдају партнера. Кажу како је то зато што је био пијан, па није тако мислио, изнервирао се и онда се врате том партнеру. Али се дешава и да схвате да ће им живот бити такав, у насиљу. Онда оне донесу животне одлуке, процене ситуацију, предузму неки корак да изађу из таквог живота – напомиње Вујанић.
Дежурни број телефона у Новом Саду је 069/3044008, а сви могу да позову и број СОС Војводине 0800101010. Из Опште болнице Зрењанин случајеви насиља могу да се пријаве на број 069/3043009, из Опште болнице Кикинда случајеви могу да се пријаве на број телефона 069/3044007, а из Опште болнице Сремска Митровица број је 069/3044 010.
Присетила се и девојчице која је без адекватног родитељског старања, смештена у установи социјалне заштите, јер је више пута доживљавала насиље.
- Дете које није вољено у примарној породици је лака мета предатора, што је практично дупли злочин. Она има и интелектуалне сметње, млада је, треба јој неко у животу. Ту нисмо постигли велики напредак, јер она има такав образац понашања, који не може да се промени – присетила се Вујанић.
Према њеним речима, некада жене дођу да пријаве насиље које се десило и пре целе деценије. Док схвате да их то омета, да имају страхове, тек онда се обрате за помоћ.
Ретко је у питању изолован догађај, обично се насиље десило више пута, а Вујанићева сматра да је добро што сада сви лекари имају обавезу да пријаве сумњу на насиље.
- Након насиља, жене тешко дозвољавају да им се неко приближи, да нађу партнера, да буду са неким интимни. Често осећају кривицу и срамоту – напоменула је Анђелка Вујанић.
Љ. Петровић