ŽENE ŽRTVE NASILJA ČESTO MISLE DA SU SAME KRIVE Nije lako prevazići traumu
Od početka ove godine novosadskoj kancelariji Centra za podršku ženama iz Kikinde javilo se ukupno 16 žena, od kojih su njih 12 bile žrtve seksualnog nasilja. Socijalna radnica Anđelka Vujanić kaže da je ona savetnica, kao i još dve psihološkinje koje rade sa ženama.
- Mi smo podrška ženama i radimo intervencije u krizi. Kada žena žrtva seksualnog nasilja dođe u Kliniku za ginekologiju i akušerstvo, ili u neku od opštih bolnica gde imamo kancelarije, nas pozivaju lekari i mi dolazimo, bez obzira na to koje je doba dana ili noći. Mi budemo uz ženu, a sve koje žele dolaze kasnije kod nas u kancelariju. Javljaju nam se i žene koje su žrtve porodičnog nasilja, kao i one mlađe koje su žrtve vršnjačkog nasilja – ispričala je Vujanić.
Prema njenim rečima, najvažnije je biti uz ženu u prva 72 sata. Tada joj treba savetnica koja će je podrži i bude uz nju.
- Da joj kaže da nije kriva za to što joj se desilo. Kontakt koji ostvari savetnica sa ženom žrtvom je najvažniji deo precesa oporavka. Da je uverite da vam je stalo do nje. Nije važno da se predstavite kao stručnjak, njoj je važno da je zagrlite rečima. Onda je to dobra podloga da se dalje radi sa tom ženom. Žene koje dolaze kod nas su one koje žele promenu, a mnogo njih se nikada ne javi – ispričala je Vujanić.
Prema njenim rečima, dužina trajanja tretmana i oporavka je individualna, a to ima veze i sa time da li je u pitanju jedan usamljeni incident ili je u pitanju nasilje koje može da traje i godinama.
- Imali smo jednu ženu koja je došla nakon silovanja. U njenom životu su se samo smenjivale i nadovezivale traume. U detinjstvu je prebijana, prvi put je silovana sa 13 godina, u tri braka je surovo zlostavljana. Traume su se samo kačile jedna na drugu. Rad sa njom je trajao duže od godinu dana, bilo je tu uspona i padova, ali ona se stabilizovala, promenila se, počela je sebe da štiti, što se nije dopalo ljudima iz njenog okruženja – ispričala je Vujanić.
Ukoliko je neka žena prošla manju traumu, ona će uspeti i lakše da je prevaziđe. kada je u pitanju neki izolovan događaj. Tada imaju obično desetak susreta.
- Žene često pravdaju partnera. Kažu kako je to zato što je bio pijan, pa nije tako mislio, iznervirao se i onda se vrate tom partneru. Ali se dešava i da shvate da će im život biti takav, u nasilju. Onda one donesu životne odluke, procene situaciju, preduzmu neki korak da izađu iz takvog života – napominje Vujanić.
Dežurni broj telefona u Novom Sadu je 069/3044008, a svi mogu da pozovu i broj SOS Vojvodine 0800101010. Iz Opšte bolnice Zrenjanin slučajevi nasilja mogu da se prijave na broj 069/3043009, iz Opšte bolnice Kikinda slučajevi mogu da se prijave na broj telefona 069/3044007, a iz Opšte bolnice Sremska Mitrovica broj je 069/3044 010.
Prisetila se i devojčice koja je bez adekvatnog roditeljskog staranja, smeštena u ustanovi socijalne zaštite, jer je više puta doživljavala nasilje.
- Dete koje nije voljeno u primarnoj porodici je laka meta predatora, što je praktično dupli zločin. Ona ima i intelektualne smetnje, mlada je, treba joj neko u životu. Tu nismo postigli veliki napredak, jer ona ima takav obrazac ponašanja, koji ne može da se promeni – prisetila se Vujanić.
Prema njenim rečima, nekada žene dođu da prijave nasilje koje se desilo i pre cele decenije. Dok shvate da ih to ometa, da imaju strahove, tek onda se obrate za pomoć.
Retko je u pitanju izolovan događaj, obično se nasilje desilo više puta, a Vujanićeva smatra da je dobro što sada svi lekari imaju obavezu da prijave sumnju na nasilje.
- Nakon nasilja, žene teško dozvoljavaju da im se neko približi, da nađu partnera, da budu sa nekim intimni. Često osećaju krivicu i sramotu – napomenula je Anđelka Vujanić.
LJ. Petrović