Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СПРЕЧИТИ ПОВРАТАК НАСИЉУ У Војводини развијена мрежа услуга ПОДРШКЕ ЖРТВАМА, посебно ЖЕНАМА

08.11.2023. 10:34 10:49
Пише:
Фото: Youtube printscreen/BH novinari

Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова, на основу Закона о социјалној заштити сваке године, најмање једанпут, расписује Конкурс за унапређење социјалне заштите на територији Аутономне покрајине Војводине.

Овим конкурсом подржавају се пројекти и програми установа социјалне заштите на територији Војводине, али и удружења грађана, као реализатора програма.

- Препознали смо Сигурну женску кућу из Новог Сада као једну од институција која заиста пружа подршку женама које су угрожене породичним и партнерским насиљем - каже за "Дневник" покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић. - Потреба за адекватном и ефикасном подршком женама које трпе насиље, али и додатно оснаживање за излазак из прихватилишта, мотивисало нас је да уназад неколико година подржимо пројекат „Подршка након Сигурне женске куће”. Битно је да нагласимо различитост овог пројекта. Пракса и искуство су показали да се жене често враћају у дом и заједницу са насилником, као и да многи проблеми за жене, жртве насиља и њихову децу почињу тек након пријаве насиља. Након изласка из Сигурне женске куће жртве насиља, жене и деца, најчешће остају без психолошке подршке јер се завршила фаза интензивног рада Центра за социјални рад. Овај пројекат управо пружа подршку кроз различите врсте саветовања и пружања информација. Конкретно, носилац овог пројекта је Прихватилиште за жене и децу угрожене породичним насиљем - Сигурна женска кућа Нови Сад, која има своје просторије, као и тим стручних људи центра за социјални рад Нови Сад који раде са женама и децом након напуштања прихватилишта – Сигурне куће. Ако причамо конкретно о овом пројекту, он је првенствено намењен женама и деци који су смештени у Сигурној кући. Женама које нису биле у Сигурној кући, а претрпеле су насиље пружа се подршка кроз друге врсте стручних подршка и заштита, као и преко Центра за социјални рад града Новог Сада и других центара које пружају подршку жртвама насиља.

Подесећамо да Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова реализује поред овога, расписује и Конкурс за доделу средстава за реализацију програма новог запошљавања жена које су у ситуацији партнерског и породичног насиља на територији АП Војводине. Конкурс представља допринос оснаживању жена које су претрпеле или су у ситуацији партнерског и породичног насиља, и који је саставни део индвидуалног плана интегрисаних услуга за заустављање насиља над женама у партнерским и породичним односима Центара за социјални рад на територији АП Војводине, кроз запошљавање. Овим програмом економског оснаживања жена планирана су средства за бруто зараду кориснице мере - жене (порези и доприноси на терет запослене и на терет послодавца) и путних трошкова, уколико постоје, у трајању од 12 месеци.

Активности на које смо посебно поносни се тичу оснаживања жена, а самим тим и превенције насиља и ту првенствено мислимо на оснаживање сеоских жена које су, како подаци показују, вишеструко угрожене као потенцијалне жртве насиља (Предраг Вулетић)

- Истичемо да је у Војводини развијена мрежа различитих услуга подршке жртвама насиља, посебно женама у ситуацији насиља, које пружају државне установе или организације цивилног друштва, са дугогодишњом праксом и добрим резултатима рада - наглашава Вулетић. - Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова или како ми волимо да кажемо секретаријат за људе реализује програме подршке унапређења положаја угрожених категорија становништва у области социјалне заштите, демографије и бриге о породици, равноправности полова, унапређења положаја Рома, борачко инвалидску заштиту, заштиту цивилних инвалида рата, сарадњу са инвалидским и социјално хуманитарним удружењима. Са бројнијм установама и институцијама сарађујемо најчешће путем реализације партнерских програма подршке, док је сарадња са цивилним сектором у највећој мери путем подршке активности које се односе на едукације и саветовања угрожених категорија становништва. Активности на које смо посебно поносни се тичу оснаживања жена, а самим тим и превенције насиља и ту првенствено мислимо на оснаживање сеоских жена које су, како подаци показују, вишеструко угрожене као потенцијалне жртве насиља. Покренути су и иновативни - пилот програми који служе као примери добре праксе за успостављање система заштите од насиља - модели мултисекторске сарадње Мрежа „Живот без насиља”, успостављање кризних центара за жртве сексуалног насиља , програм економског оснаживања жена жртава родно заснованог насиља и интегрисане услуге у заједници. Реализацијом наведених програма подршке остварени су значајни резултати на плану подизања свести јавности и јачања капацитета институиција кроз кампање и програме основних и специјализованих обука запослених у релевантним установама и службама.

Како истиче наш саговорник, у спровођењу системског решења за сузбијање насиља над женама, неопходно је стално ширење свести, подршка и ангажовање свих друштвених актера – како доносилаца одлука и државних институција, тако и цивилног сектора, јавности, медија и појединаца. Вулетић наглашава да је један од сталних изазова, по овом осетљивом питању стварање координираног приступа у циљу превенције и заштите жртава насиља у породици, те да је неопходно да стратегије, програми, планови и буџети на свим нивоима управе укључе активности усмерене ка овом циљу.

Скупштина АП Војводине је у априлу месецу ове године усвојила нови стратешки документ који се односи на Програм за заштиту жена од насиља у породици и партнерским односима и других облика родно заснованог насиља у АПВ за период до 2026. године. Покрајински секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова је за израду Програма делегирао чланове Радне групе, професионалце са којима је имао успешну вишегодишњу сарадњу, од представника организација цивилног друштва, до представника надлежих покрајинских стручних служби, јавних установа и институција. Израда Програма подржана је и од експерткиња – спољних консултаткиња и Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (УН Њомен).

А. Брзак

Пише:
Пошаљите коментар