Грујичић: Посебан фокус на примарну здравствену заштиту
КОПЕНХАГЕН: Министарка здравља Даница Грујичић посетила је данас Регионалну канцеларију Светске Здравствене Организације за Европу у Данској како би учврстила сарадњу по питању примарне здравствене заштите.
Грујичић се у Копенхагену први пут састала са регионалним директором СЗО за Европу Хансом Хенријем П. Клугеом, а кључно питање на дневном реду је било боље дефинисање обима будуће сарадње на интегрисаном моделу примарне здравствене заштите за Србију. Примарна здравствена заштита подразумева низ здравствених услуга укључујући заштиту менталног здравља, као и већи фокус на сузбијању незаразних болести повезаних са употребом дувана, наводи се у саопштењу Министарства здравља.
"Србија је поносна на своја достигнућа у последњих десет година када је у питању инфраструктура и изградња нових здравствених установа, али сада је време да се фокусирамо на организацију и унапређење здравствене заштите, посебно на примарну здравствену заштиту", рекла је Грујичић. У саопштењу се наводи да је због пандемије ковид-19 следеће приоретно питање даље јачање отпорности здравственог система Србије како би се боље припремио да одговори на све будуће ванредне ситуације. Круге је рекао да је регионална канцеларија СЗО за Европу похвалила Србију што је прихватила приступ јавном здрављу који подразумева бољу припрему за захтевније ванредне ситуације и истовремено залагање да доступност услуга јавног здравља свима.
У наредних шест месеци СЗО ће подржати успостављање "Пилот пројекта за унапређење примарне здравствене заштите" у Србији са фокусом улагања у људске ресурсе, превенцију и лечење незаразних болести попут рака, као и на побољшаном приступу програм менталног здравља. СЗО и Србија ће заједно радити на аспектима управљања здравственим информационим системима и приступу здравству кроз електронски систем, као и на пружању континуиране подршке јачању капацитета Националног регулаторног тела за анализу вакцина, лекова, залиха крви и крвних производа. Циљ сарадње јесте и припрема Србије за потпуни трансфер знања и технологија за мРНА вакцине, уз производњу безбедних лекова и других производа у складу са највишим међународним стандардима, закључују из министарства.