За скидање црне магије узели 4,3 милиона динара
Припадници Министарства унутрашњих послова у Алексинцу, интензивним оперативном радом, расветлили су превару и ухапсили пет особа осумњичених да су од тридесетшестогодишњег мушкарца из околине Алексинца узели више од 4,3 милиона динара.
У сарадњи са Полицијском управом у Новом Саду, по налогу Основног јавног тужилаштва у Алексинцу, ухапшени су Љ. Н. (20) и З. Н. (58) из Бача и Д. В. (29), В. Ђ. (36) и Ј. Л. (27) из Бачке Паланке због постојања основа сумње да су извршили кривично дело превара.
Сумња се да је Љ. Н. више пута, од јула до септембра ове године, позивала тридесетшестогодишњег мушкарца из околине Алексинца, говорећи му да је под дејством црне магије и да убрзо може умрети, а затим му понудила да му скине магију уз новчану надокнаду, што је он и прихватио.
Љ. Н. му је, како се сумња, давала упутства да електронски уплати новац осталим осумњиченима.
По налогу Основног јавног тужилаштва у Алексинцу, осумњиченима је одређено задржавање до 48 часова, након чега ће, уз кривичну пријаву, бити приведени тужилаштву, саопштио је јуче МУП.
Казне од шест месеци до 10 година затвора
Иначе, по Кривичном законику, казна за превару може бити новчана и од шест месеци до 10 година затвора, у зависности од нанете имовинске штете.
За надрилекарство и надриапотекарство такође је предвиђена и новчана казна или затвор до три године.
Према Закону о јавном реду и миру узнемиравање грађана врачањем, прорицањем или сличним обмањивањем – новчана казна од 10.000 до 50.000 динара или рад у јавном интересу од 40 до 120 часова.
Разни надрилекари, видовњаци, бели магови, врачеви дубоко су укорењени у нашем друштву, али то није само случај у нашој земљи, већ свуда у региону. Користећи очај, наизглед безизлазну ситуацију у којој се неко налази, овакви људи су до сада преваром стекли огромне своте новца за наводна излечења и свој бизнис у Србији учинили и више него уносним. Оно што представља још већи проблем је то што болесне или тешко болесне особе, поред новца, оваквим надрилекарима предају своју последњу наду, па су њихове жртве, одричући се медицинске терапије, доживеле и трагичну судбину.
- Технологија и уздрмана вера допринели су и лаковерности, ширењу атеизма и модерних стилова живота, а појавило се пуно оних који би се “играли” Бога, нудећи разна решења. Иако такви самоназвани медицински експерти, разни произвођачи лекова и исцелитељи не би смели да се рекламирају отворено, приметили смо многе рекламе на интернету, без јасних података о томе ко стоји иза свега. Видите псеудоним, измишљено име и контакт телефон - указује чланица београдског Центра за безбедност, истраге и одбрану (ДБА) Тијана Тољић.
Она истиче да је важно споменути да се они налазе у блиском односу са сектама, па у првом плану долази интернет врбовање, а у другом врбовање уживо, где су жртве особе различите животне доби и различитог статуса.
- Жртвама се пружају решења за све, особа са друге стране се представља крајње пријатељски са акцентом да се због епидемиолошке ситуације рад спроводи на даљину, па је могуће и “исцељење фотографијом”, на пример. Захваљујући, тобоже, некаквом искуству, дугогодишњем успешном раду и неизоставном “дару”, који се преносио с колена на колено (наравно, како би другачије), овакве особе су до сада зарадиле на десетине и десетине хиљада евра, а неретко и некретнине жртава - истиче Тољић.
Онлајном се често нуди тзв. скидање црне магије, вуду магије, влашке и циганске магије, урока, враћање вољене особе, ослобођење од негативних сила и тако даље при чему се не сме довести у питање извесност стања или судбине коју врачара одреди, што представља пасивну манипулацију особе.
Оваква превара се спроводи у континуитету, где се тобоже “побољшање” очекује након протека одређеног времена за који би требало да лице уплати новац и тако у круг.
Такође, уколико манипулишу уживо, врачеви се позивају на то да користе свеће из цркве, иконе, свету водицу, међутим, за све то немају никакве дозволе од стране СПЦ и такав чин представља првенствено богохуљење и велику обману.
- И поред тога што су надрилекарство, врачање и гатање уређени Кривичним законом и Законом о јавном реду и миру, искуства судске праксе су до сада показала да није лако доказати и осудити надрилекарство и поред знатног здравственог погоршања неке особе, па смо неретко имали и забележене смртне случајеве деце, где су родитељи одустајали од хемотерапије и прихватили лечење врачаре - предочава Тијана Тољић.
Извршењем оваквих радњи потхрањују се схватања супротна културном, научном, просветном и верском стању.
Иако је процењено да број надрилекара достиже и 3.000, пријава грађана је мало, на основу којих би полиција могла да реагује.
М. Бозокин