Za skidanje crne magije uzeli 4,3 miliona dinara
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Aleksincu, intenzivnim operativnom radom, rasvetlili su prevaru i uhapsili pet osoba osumnjičenih da su od tridesetšestogodišnjeg muškarca iz okoline Aleksinca uzeli više od 4,3 miliona dinara.
U saradnji sa Policijskom upravom u Novom Sadu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu, uhapšeni su LJ. N. (20) i Z. N. (58) iz Bača i D. V. (29), V. Đ. (36) i J. L. (27) iz Bačke Palanke zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo prevara.
Sumnja se da je LJ. N. više puta, od jula do septembra ove godine, pozivala tridesetšestogodišnjeg muškarca iz okoline Aleksinca, govoreći mu da je pod dejstvom crne magije i da ubrzo može umreti, a zatim mu ponudila da mu skine magiju uz novčanu nadoknadu, što je on i prihvatio.
LJ. N. mu je, kako se sumnja, davala uputstva da elektronski uplati novac ostalim osumnjičenima.
Po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu, osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni tužilaštvu, saopštio je juče MUP.
Kazne od šest meseci do 10 godina zatvora
Inače, po Krivičnom zakoniku, kazna za prevaru može biti novčana i od šest meseci do 10 godina zatvora, u zavisnosti od nanete imovinske štete.
Za nadrilekarstvo i nadriapotekarstvo takođe je predviđena i novčana kazna ili zatvor do tri godine.
Prema Zakonu o javnom redu i miru uznemiravanje građana vračanjem, proricanjem ili sličnim obmanjivanjem – novčana kazna od 10.000 do 50.000 dinara ili rad u javnom interesu od 40 do 120 časova.
Razni nadrilekari, vidovnjaci, beli magovi, vračevi duboko su ukorenjeni u našem društvu, ali to nije samo slučaj u našoj zemlji, već svuda u regionu. Koristeći očaj, naizgled bezizlaznu situaciju u kojoj se neko nalazi, ovakvi ljudi su do sada prevarom stekli ogromne svote novca za navodna izlečenja i svoj biznis u Srbiji učinili i više nego unosnim. Ono što predstavlja još veći problem je to što bolesne ili teško bolesne osobe, pored novca, ovakvim nadrilekarima predaju svoju poslednju nadu, pa su njihove žrtve, odričući se medicinske terapije, doživele i tragičnu sudbinu.
- Tehnologija i uzdrmana vera doprineli su i lakovernosti, širenju ateizma i modernih stilova života, a pojavilo se puno onih koji bi se “igrali” Boga, nudeći razna rešenja. Iako takvi samonazvani medicinski eksperti, razni proizvođači lekova i iscelitelji ne bi smeli da se reklamiraju otvoreno, primetili smo mnoge reklame na internetu, bez jasnih podataka o tome ko stoji iza svega. Vidite pseudonim, izmišljeno ime i kontakt telefon - ukazuje članica beogradskog Centra za bezbednost, istrage i odbranu (DBA) Tijana Toljić.
Ona ističe da je važno spomenuti da se oni nalaze u bliskom odnosu sa sektama, pa u prvom planu dolazi internet vrbovanje, a u drugom vrbovanje uživo, gde su žrtve osobe različite životne dobi i različitog statusa.
- Žrtvama se pružaju rešenja za sve, osoba sa druge strane se predstavlja krajnje prijateljski sa akcentom da se zbog epidemiološke situacije rad sprovodi na daljinu, pa je moguće i “isceljenje fotografijom”, na primer. Zahvaljujući, tobože, nekakvom iskustvu, dugogodišnjem uspešnom radu i neizostavnom “daru”, koji se prenosio s kolena na koleno (naravno, kako bi drugačije), ovakve osobe su do sada zaradile na desetine i desetine hiljada evra, a neretko i nekretnine žrtava - ističe Toljić.
Onlajnom se često nudi tzv. skidanje crne magije, vudu magije, vlaške i ciganske magije, uroka, vraćanje voljene osobe, oslobođenje od negativnih sila i tako dalje pri čemu se ne sme dovesti u pitanje izvesnost stanja ili sudbine koju vračara odredi, što predstavlja pasivnu manipulaciju osobe.
Ovakva prevara se sprovodi u kontinuitetu, gde se tobože “poboljšanje” očekuje nakon proteka određenog vremena za koji bi trebalo da lice uplati novac i tako u krug.
Takođe, ukoliko manipulišu uživo, vračevi se pozivaju na to da koriste sveće iz crkve, ikone, svetu vodicu, međutim, za sve to nemaju nikakve dozvole od strane SPC i takav čin predstavlja prvenstveno bogohuljenje i veliku obmanu.
- I pored toga što su nadrilekarstvo, vračanje i gatanje uređeni Krivičnim zakonom i Zakonom o javnom redu i miru, iskustva sudske prakse su do sada pokazala da nije lako dokazati i osuditi nadrilekarstvo i pored znatnog zdravstvenog pogoršanja neke osobe, pa smo neretko imali i zabeležene smrtne slučajeve dece, gde su roditelji odustajali od hemoterapije i prihvatili lečenje vračare - predočava Tijana Toljić.
Izvršenjem ovakvih radnji pothranjuju se shvatanja suprotna kulturnom, naučnom, prosvetnom i verskom stanju.
Iako je procenjeno da broj nadrilekara dostiže i 3.000, prijava građana je malo, na osnovu kojih bi policija mogla da reaguje.
M. Bozokin