У новој ангио-сали КЦВ урађене нове, најсавременије процедуре
У новој ангио-сали Ургентног центра Клиничког центра Војводине у само прва три дана априла по први пут код нас изведене су процедуре које модерна медицина сматра најсавременијим захватима, кажу у овој установи.
Урађен је ендокоил анеуризме хепатичне артерије, односно заустављено је крварење у жучним путевима, захваљујући ендоваскуларном третману руптуриране анеурзиме јетре – емболизацији са коиловима.
„Код високоризичног пацијента за отворену операцију и аорталну хирургију са критичном исхемијом доњих екстремитета, урађена је хибридна реваскуларизација и поставњени су стентови у обе заједничке илијачне артерије, односно урађена је тромбендартеректомије феморалне артеријске рачве. Интервенције су протекла без локалних и системских компликација уз одличан реваскуларизациони ефекат“, саопштио је КЦВ.
Новим инструментом који омогућава третман пацијената код којих би захват иначе био могућ само другачијим, високо ризичним техникама, урађена је ендоваскуларна емболизација комплексне интракранијалне анеуризме.
„Поред овог захвата, код другог пацијента изведена је и интервенција са гигантском интракранијалном анеуризмом унутрашње каротидне артерије новим стентом“, наводе у КЦВ и додају да су интервенције ендоваскуларне емболизације изведене уз техничку подршку и помоћ реномираног радиолога др Масима Фаброза из Напуља.
Као што је “Дневник” раније писао, у новој ангио-сали Ургентног центра, ове године су већ рађене неке нове интрвенције. Тако је у јануару пацијенту који има 69 година у урађена ендоваскуларна процедура и без реза и операције постављена су два вештачка крвна суда на трбушној аорти и бубрежној артерији и практично замењени оболели крвни судови. Овакву интервенцију не ради ниједна друга установа у Војводини, а сада је по први пут урађена и у Клиничком центру. Проширење крвног суда било је на трбушној аорти и то на месту из којег излази бубрежна аретрија, која овај орган снабдева крвљу. Стога није могао да се постави графт који би само решио анеуризму аорте, јер би затворио довод крви за бубрег.
Сала коштала 70 милиона
Ургентни центар Клиничког центра Војводине добио је нову ангио-салу у октобру прошле године и намењена је првенствено за лечење неуролошких пацијената, али и за абдоминалне и периферне интервентне процедуре. По први пут на једном месту пацијенти из целе Војводине могу да добију и комплетну дијагностику, као и лечење у случају можданог удара. Покрајинска влада издвојила је 70 милиона динара за набавку ове опреме.
Овакве процедуре ексклузивне су и у великим светским здравственим центрима, а у Србији се изводе још само у Институту за кардиоваскуларне болести “Дедиње” и у Клиници за васкуларну и ендоваскуларну хирургију КЦ Србије у Београду. Приступ анеуризми трбушне аорте изведен је кроз крвне судове ноге посебним катетерима који у себи садрже вештачке крвне судове.
Такође у јануару, екипа Ургентог центра урадила је интервенцију пацијенту који је имао саобраћајну несрећу у којој му је пукла грудна аорта. Пацијент највероватније не би преживео да му нису уградили вештачки крвни суд, а отворена операција такође би била веома ризична.
Катетером су ушли кроз препону, дошли до места повреде, а у питању је главни крвни суд, који је у непосредној близини срца. Ушло се до места изнад повреде, катетер се закачи за крвни суд, а у њему је вештачки крвни суд, који се отвори попут кишобрана и фиксира. Место повреде се затвори и пукнут крвни суд се замени вештачким. Нема отварања грудног коша, а вештачки крвни суд потпуно преузме функцију.
Љ. Петровић