U novoj angio-sali KCV urađene nove, najsavremenije procedure
U novoj angio-sali Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine u samo prva tri dana aprila po prvi put kod nas izvedene su procedure koje moderna medicina smatra najsavremenijim zahvatima, kažu u ovoj ustanovi.
Urađen je endokoil aneurizme hepatične arterije, odnosno zaustavljeno je krvarenje u žučnim putevima, zahvaljujući endovaskularnom tretmanu rupturirane aneurzime jetre – embolizaciji sa koilovima.
„Kod visokorizičnog pacijenta za otvorenu operaciju i aortalnu hirurgiju sa kritičnom ishemijom donjih ekstremiteta, urađena je hibridna revaskularizacija i postavnjeni su stentovi u obe zajedničke ilijačne arterije, odnosno urađena je trombendarterektomije femoralne arterijske račve. Intervencije su protekla bez lokalnih i sistemskih komplikacija uz odličan revaskularizacioni efekat“, saopštio je KCV.
Novim instrumentom koji omogućava tretman pacijenata kod kojih bi zahvat inače bio moguć samo drugačijim, visoko rizičnim tehnikama, urađena je endovaskularna embolizacija kompleksne intrakranijalne aneurizme.
„Pored ovog zahvata, kod drugog pacijenta izvedena je i intervencija sa gigantskom intrakranijalnom aneurizmom unutrašnje karotidne arterije novim stentom“, navode u KCV i dodaju da su intervencije endovaskularne embolizacije izvedene uz tehničku podršku i pomoć renomiranog radiologa dr Masima Fabroza iz Napulja.
Kao što je “Dnevnik” ranije pisao, u novoj angio-sali Urgentnog centra, ove godine su već rađene neke nove intrvencije. Tako je u januaru pacijentu koji ima 69 godina u urađena endovaskularna procedura i bez reza i operacije postavljena su dva veštačka krvna suda na trbušnoj aorti i bubrežnoj arteriji i praktično zamenjeni oboleli krvni sudovi. Ovakvu intervenciju ne radi nijedna druga ustanova u Vojvodini, a sada je po prvi put urađena i u Kliničkom centru. Proširenje krvnog suda bilo je na trbušnoj aorti i to na mestu iz kojeg izlazi bubrežna aretrija, koja ovaj organ snabdeva krvlju. Stoga nije mogao da se postavi graft koji bi samo rešio aneurizmu aorte, jer bi zatvorio dovod krvi za bubreg.
Sala koštala 70 miliona
Urgentni centar Kliničkog centra Vojvodine dobio je novu angio-salu u oktobru prošle godine i namenjena je prvenstveno za lečenje neuroloških pacijenata, ali i za abdominalne i periferne interventne procedure. Po prvi put na jednom mestu pacijenti iz cele Vojvodine mogu da dobiju i kompletnu dijagnostiku, kao i lečenje u slučaju moždanog udara. Pokrajinska vlada izdvojila je 70 miliona dinara za nabavku ove opreme.
Ovakve procedure ekskluzivne su i u velikim svetskim zdravstvenim centrima, a u Srbiji se izvode još samo u Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” i u Klinici za vaskularnu i endovaskularnu hirurgiju KC Srbije u Beogradu. Pristup aneurizmi trbušne aorte izveden je kroz krvne sudove noge posebnim kateterima koji u sebi sadrže veštačke krvne sudove.
Takođe u januaru, ekipa Urgentog centra uradila je intervenciju pacijentu koji je imao saobraćajnu nesreću u kojoj mu je pukla grudna aorta. Pacijent najverovatnije ne bi preživeo da mu nisu ugradili veštački krvni sud, a otvorena operacija takođe bi bila veoma rizična.
Kateterom su ušli kroz preponu, došli do mesta povrede, a u pitanju je glavni krvni sud, koji je u neposrednoj blizini srca. Ušlo se do mesta iznad povrede, kateter se zakači za krvni sud, a u njemu je veštački krvni sud, koji se otvori poput kišobrana i fiksira. Mesto povrede se zatvori i puknut krvni sud se zameni veštačkim. Nema otvaranja grudnog koša, a veštački krvni sud potpuno preuzme funkciju.
LJ. Petrović