У Карловцима потписана Повеља о српском културном простору
БЕОГРАД: Министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић и министарка просвете и културе Републике Српске Наталија Тривић потписали су данас у Свечаној сали Карловачке гимназије Повељу о српском културном простору.
Повеља о српском културном простору је документ којим ће бити дефинисане смернице за јединствену културно-просветну политику српског народа.Вукосављевић је истакао да дубоки смисао потписивања Повеље јесте у додатним напорима у спровођењу јединствене културне политике која би требало да буде присутна у српском народу без обзира на политички формат и на државу у којој он живи.
“Културна политика и културни простор су другачијег формата од политичког простора и ми сматрамо да на сваком простору, на коме је српски народ током дугог историјског трајања оставио несумњиве трагове свог материјалног и нематеријалног културног наслеђа, кроз језик, обичаје, песму, игру, споменике културе, треба да постоји јединствена културна политику и да то буде јединствен културни простор”, рекао је министар.
Културни простори, нагласио је Вукосављевић, нису ексклузивност једног народа, већ се у многим тачкама додирују, прожимају, преплићу.“Само онај народ који је свестан своје културе и свог идентитета, које пази, чува и негује, може да буде спреман да препознаје вредности других култура, да прима утицаје, али и да даје утицаје. Таква међусобна културна прожимања чине основ културног разумевања и здраво схваћене мултикултуралности”, сматра Вукосављевић.
Он је изразио уверење да ће на српском културном простору, од Хиландара, преко Скопља, Арада, Темишвара, Котора, Дубровника, Пеште, Будима, Сент Андреје, где год живи српски народ и где год постоје српски културни трагови , моћи да се спроводи јединствена културна и образовна политика.
“Ти потези и стремљења нису на корист само српске културе и традиције, него ће бити од користи и другим народима са којима делимо исти географски, историјски и културни простор”, нагласио је Вукосављевић. Тривић је изразила задовољство што Повељу о српском културном простору потписују у Сремским Карловцима, центру духовног, културног и националног бића Срба.
“Данашњи сусрет и потписивање Повеље представља опредељење, тежњу и одлучност два министарства, двеју влада да утврде заједничку стратешку културно-просветитељску политику, а очување културног и националног идентитета је наш примарни задатак”, истакла је Тривић.Повеља повезује, према њеним речима, све Србе у њиховом културолошком деловању, где год се налазили јер границе културног простора није могуће свести у границе једног политичког, односно државног простора.
Српска култура је, нагласила је Тривић, јединствена на сваком простору на којем српски народ живи у оквиру или изван граница његових државних творевина. “Срби су народ са богатом историјом и традицијом, који је, због сплета различитих историјских околности, био суочен са великим искушењима њеног очувања. Зато смо опредијељени да уложимо додатне напоре да српски национални идентитет афирмишемо кроз истицање позитивних вредности српског народа у свим сферама деловања”, рекла је Тривић.
Српска култура је, констатовала је министарка, величанствена и опстала је упркос бројним искушењима кроз које је овај народ пролазио од самог настанка. “Искушења нашег народа данас нису ништа мања од оних у прошлости. Уз снажну свест о томе, данашњим чином и јасном опредељеношћу да оснажимо сопствене вредности, отварамо нову страницу очувања нашег националног идентитета”, рекла је Тривић.
Она је указала и на опређељење да заједно раде на очувању материјалног и нематеријалног културног наслеђа, посебно српског језика и ћириличног писма и за 20. март у Бања Луци најавила одржавање форума посвећен ћирилици.“Чврсто верујем да овај докумет може и хоће додатно оснажити пут очувања оног што нам је заједничко и што чини основно полазиште нашег националног и културног бића, а што смо дужни завештати будућим генерацијама”, истакла је Тривић.
Потписивању Повеље у најстаријој српској гимназији, за коју је министар Вукосављевић, истакао да је свето место српске културе, просвете и образовања, присуствовали су председседник Покрајинске владе Игор Мировић, председник Српске академије наука и уметности Владимир Костић, и председник Матице српске Драган Станић.
Међу присутнима били су и директор Народне библиотеке Србије Ласло Блашковић, директор Универзитетске библиотеке “Светозар Марковић” Александар Јерков, ректор Унивезитета уметности у Београду Милета Продановић, председник Заједничког већа општина Вуковар Срђан Јеремић, представници Београдског унивезитета, Одбора за стандардизацију српског језика, установа културе, српске заједнице из Румуније, Хрватске, Црне Горе.