overcast clouds
1°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1327
usd
112.8337
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пројекат ПРО-ВЕТ: Онлајн курсевима до дипломе и посла

04.12.2018. 09:52 09:54
Пише:
Фото: Dnevnik (arhiva)

НОВИ САД: У Ректорату Универзитета у Новом Саду одржава се дводневни инцијални састанак Еразмус плус пројекта ПРО-ВЕТ – Професионално усавршавање наставника струковних студија у Русији и Србији, у складу с европским праксама. Основни циљ пројекта је унапређење наставе на високим струковним школама кроз едукацију и тренинг наставника.

Пројекат ПРО-ВЕТ увешће системски приступ и отворену платформу за почетни и континуирани професионални развој наставника, тренера и ментора из области струковног образовања у школским и радним окружењима у Србији и Русији. Између осталог, пројектом је предвиђена изградња платформе за учење и подршка усавршавању наставника уз помоћ модерних технологија.

У наставку скупа, од 5. до 7. децембра, биће одржан први серијал радионица у оквиру пројекта, у којем учествује укупно 12 партнера: по четири из Европске уније, Руске Федерације и Републике Србије, међу којима је и Универзитет у Новом Саду. Координатор пројекта је Универзитет примењених наука ЈАМК из Финске. Пројекат ПРО-ВЕТ реализује се у наредном трогодишњем периоду, у оквиру приоритетне области Еразмус+ програма Европске уније, посвећеног изградњи капацитета у области високог образовања.

То је међународни пројекат који ће се реализовати у Србији и Русији с циљем унапређења компетенција наставника у струковним школама, пре свега корз дигиталну трансформацију. Хоћемео да направимо интеренет платформу и да дигитализујемо комплетан процес усавршавања наставника у високим струковним студијама, каже др Мирко Савић, професор Економског факултета у Суботици Универзитета у Новом Саду и контакт особа за српске партнере у оквиру пројекта ПРО-ВЕТ.

Циљ је да свим наставницима буде лако додтупно знање како би могли квалитетно да унапређују наставни процес. У овоме је јако важно да имамо велики број реномираних партнера који долазе из Европске уније. Координатор пројекта и водећи партнер је Универзитет примењених наука ЈАМК из Финске, а ту су и партнери из Ирске, Холандије и Немачке.

Како нам је рекао Грејем Бернс, пројект mеnayеr пројекта ПРО-ВЕТ, овај пројекат има за циљ професионални развој струковних наставника у складу с европском праксом.

Наш циљ је да унапредимо професионалне стандарде и вештине наставника струковних школа у Србији и Русији. Пројекат учесницима обезбеђује компјутере и софтвере с којима ће моћи да се креирају струковни, отворени онлајн курсеви. Ти курсови служић за развој сервиса тренинга пакета за унапређење педагошких стандарда, вештина и знања струковних наставника, а у складу са најбољим европским праксама. Наставници ће добити значајно наставно оруђе које ће моћи да развијају, а све у корист студената. Тако ће локалне комапније при запошљавњу нових кадрова добијати много бољи производ.


Студенти брже до запослења

По речима др Савића, струковне школе брже обучавају кадар потребан за рад у компанијама, и ове школе би требало да буду више апликативно оријентисане. Струковне школе, у великом броју земаља Европе прилично су популарне, јер студенти који их заврше брже долазе до посла.

Врло је важно да и наставници буду на високом нивоу да могу да испрате, пре свега захтеве тржишта рада и захтеве компаније, да брже долазе до нових знања и да их брже преносе студентима. У Србији имамо више од 100 струковних школа, истиче др Савић.


По речима Виталија Копнова, контакт особе за руске партнере, користи за Русију од пројекта су очигледне.

Територија Русије је огромна, раздаљине између градова и места су велике, што је многима препрека да дођу до пристојног образовања. Овим се добијају масовни, отворени, онлајн курсеви за струковне студије. Такође, жеља нам је да уведемо европску димензију у наше струковно образовање, јер потребни су нам нови састојци, нове информације у „заједничкој супи“, како бисмо били ефикаснији и бољи и у овој сфери образовања, а по узору на европске праксе, искуства и стандарде, објашњава Копнов.

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар
Еразмус плус Информативни дан на УНС-у

Еразмус плус Информативни дан на УНС-у

31.10.2018. 16:54 16:56
„Еразмус+ отвара врата“: Мобилност у образовању

„Еразмус+ отвара врата“: Мобилност у образовању

19.10.2018. 22:10 22:18