„Чувари традиције” добили дом у Кусићу
БЕЛА ЦРКВА: Канцеларија за локални економски развој за уторак у Белој Цркви припрема завршну конференцију, пошто је после годину и по дана завршен пројекат „Чувари традиције” финансиран из ИПА Међурегионалног програма прекограничне сарадње Румунија – Србија, у сарадњи са Општином Свинице, као носиоцем пројекта и Удружењем грађана „Томиленд” из Молдаве Нове из Румуније.
Вредност пројекта била 461.614 евра, од чега је ЕУ одобрила 392.372 евра.
Сва три партнера морали су према пројекту да оснују српско –румунско КУД „Чувари традиције“ чији је задатак да у наредном периоду промовише народне игре и обичаје, не само Срба и Румуна, већ и других народа и националних мањина у пограничном региону, затим, да представе туристичке потенцијале ових подручја и учествују на манифестацијама у Србији и Румунији.
На Спомен дому изграђеном пре шест деценија реконструисан је кров, замењена столарија, санирана влага, постављена спољна изолација, замењене електро и водоводне инсталације и подови. Ради квалитетнијег извођења приредби проширена је и реконструисана бина и обновљене столице у сали. Све просторије су окречене, опремљене су новим апаратима и намештајем и купљено је ново озвучење, казала је за „Дневник” Гордана Тимотијевић из КЛЕР -а.
По њеним речима, обучено је око 120 особа. Они су током лета у Дому културе у Кусићу радили на представљању народних игара и обичаја и подручја ове регије као туристичке дестинације.
У Општини Свинице више од 90 одсто становништва чине Срби и једно је од најстаријих српских места у Румунији, па је ова локална самоуправа од новца према пројекту купила возило за превоз чланова тамошњег културно - уметничког друштва, које више од пола века промовише српске народне игре, музику и обичаје. Удружење грађана „Томиленд“ из Молдве Нове захваљујући пројекту набавило је 144 народне ношње, а Општина Бела Црква имала је обавезу да парама од пројекта реконструише Спомен дом у Кусићу.
Заједничко Културно уметничко друштво „Чувари традиције” сада има у Спомен дому у Кусићу услове да вежба традиционалне игре ове регије, што је један од начина да се одржи традиција, како у Србији, тако и у Румунији. Јер, без фолклора тешко да би се одржале народне игре, музика и обичаји. Зато је оснивање првог мешовитог српско – румунско фолклорног друштва у историји две земље велики искорак у очувању српског идентитета у Румунији, а у томе велику заслугу има Општина Бела Црква. У протеклих 18 месеци одржане су и бројне радионице, манифестације и културни догађаји који су окупили љубитеље игара и песама, народних рукотворина и традиције и у Румунији и у Србији, а то је и била намера, сарадња и повезивање становништва, са обе стране румунско-српске границе, предочила је Гордана Тимотијевић.
У Белој Цркви је прошле године одржана конференција поводом почетка ИПА пројекта прекограничне сарадње Румуније и Србије „Чувари традиције“. Радови на Дому културе у Кусићу почели су септембра прошле године и за два месеца су били завршени. Потом је уследило, рекло би се најтеже, окупљање чланова ради оснивања Удружења „Чувари традиције” и њихова обука ради заједничких наступа. Све то после 18 месеци рада сада је завршено и остаје да пројект „Чувари традиције” живи кроз рад истоименог културно - уметничког друштва.
З. Делић
Пројекат „Бела Црква објективно” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.