„Čuvari tradicije” dobili dom u Kusiću
BELA CRKVA: Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj za utorak u Beloj Crkvi priprema završnu konferenciju, pošto je posle godinu i po dana završen projekat „Čuvari tradicije” finansiran iz IPA Međuregionalnog programa prekogranične saradnje Rumunija – Srbija, u saradnji sa Opštinom Svinice, kao nosiocem projekta i Udruženjem građana „Tomilend” iz Moldave Nove iz Rumunije.
Vrednost projekta bila 461.614 evra, od čega je EU odobrila 392.372 evra.
Sva tri partnera morali su prema projektu da osnuju srpsko –rumunsko KUD „Čuvari tradicije“ čiji je zadatak da u narednom periodu promoviše narodne igre i običaje, ne samo Srba i Rumuna, već i drugih naroda i nacionalnih manjina u pograničnom regionu, zatim, da predstave turističke potencijale ovih područja i učestvuju na manifestacijama u Srbiji i Rumuniji.
Na Spomen domu izgrađenom pre šest decenija rekonstruisan je krov, zamenjena stolarija, sanirana vlaga, postavljena spoljna izolacija, zamenjene elektro i vodovodne instalacije i podovi. Radi kvalitetnijeg izvođenja priredbi proširena je i rekonstruisana bina i obnovljene stolice u sali. Sve prostorije su okrečene, opremljene su novim aparatima i nameštajem i kupljeno je novo ozvučenje, kazala je za „Dnevnik” Gordana Timotijević iz KLER -a.
Po njenim rečima, obučeno je oko 120 osoba. Oni su tokom leta u Domu kulture u Kusiću radili na predstavljanju narodnih igara i običaja i područja ove regije kao turističke destinacije.
U Opštini Svinice više od 90 odsto stanovništva čine Srbi i jedno je od najstarijih srpskih mesta u Rumuniji, pa je ova lokalna samouprava od novca prema projektu kupila vozilo za prevoz članova tamošnjeg kulturno - umetničkog društva, koje više od pola veka promoviše srpske narodne igre, muziku i običaje. Udruženje građana „Tomilend“ iz Moldve Nove zahvaljujući projektu nabavilo je 144 narodne nošnje, a Opština Bela Crkva imala je obavezu da parama od projekta rekonstruiše Spomen dom u Kusiću.
Zajedničko Kulturno umetničko društvo „Čuvari tradicije” sada ima u Spomen domu u Kusiću uslove da vežba tradicionalne igre ove regije, što je jedan od načina da se održi tradicija, kako u Srbiji, tako i u Rumuniji. Jer, bez folklora teško da bi se održale narodne igre, muzika i običaji. Zato je osnivanje prvog mešovitog srpsko – rumunsko folklornog društva u istoriji dve zemlje veliki iskorak u očuvanju srpskog identiteta u Rumuniji, a u tome veliku zaslugu ima Opština Bela Crkva. U proteklih 18 meseci održane su i brojne radionice, manifestacije i kulturni događaji koji su okupili ljubitelje igara i pesama, narodnih rukotvorina i tradicije i u Rumuniji i u Srbiji, a to je i bila namera, saradnja i povezivanje stanovništva, sa obe strane rumunsko-srpske granice, predočila je Gordana Timotijević.
U Beloj Crkvi je prošle godine održana konferencija povodom početka IPA projekta prekogranične saradnje Rumunije i Srbije „Čuvari tradicije“. Radovi na Domu kulture u Kusiću počeli su septembra prošle godine i za dva meseca su bili završeni. Potom je usledilo, reklo bi se najteže, okupljanje članova radi osnivanja Udruženja „Čuvari tradicije” i njihova obuka radi zajedničkih nastupa. Sve to posle 18 meseci rada sada je završeno i ostaje da projekt „Čuvari tradicije” živi kroz rad istoimenog kulturno - umetničkog društva.
Z. Delić
Projekat „Bela Crkva objektivno” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.