Изложба „Србија у Великом рату” отворена у Историјском архиву града
Изложба „Србија у Великом рату”, коју су реализовали Министарство одбране, Архив Пожаревца, Војни архив и Војни музеј, отворена је у Историјском архиву града, у присуству бројних гостију и посетилаца.
Изложба је подељена на 18 тематско-хронолошких целина с изабраних 270 архивских докумената и фотографија које доприносе бољем разумевању Првог светског рата, с посебним освртом на дешавања у Браничевском округу и источној Србији.
Директорка Историјског архива Пожаревца Јасмина Николић истакла је да су идејни творци изложбе настојали да афирмацијом архивских докумената о Србији у Првом светском рату и научних резултата српске историографије, скрену пажњу на погубан утицај политичке ревизије историје.
– То је 15. поставка од 2014. године, када је на 100-годишњицу од почетка Првог светског рата први пут отворена у Београду, где ће ново издање имати у новембру, када ће овај циклус бити закључен – истакла је Јасмина Николић, уз напомену да је „Србија у Великом рату” до сада забележила 293 изложбена дана, уз непуних 12.500 посетилаца.
Циљ одабира архивских докумената био је да се понуди једновремена прича о ратним дешавањима у Србији у Првом светском рату и њиховом одразу на мању средину као што је Браничево. Учињено је то посредством визуелизације ратних догађаја кроз презентацију до сада мање познатих архивских фотгорафија, а још више архивских докумената који су до сада били углавном непознати широј јавности.
Тако посетиоци до краја октобра могу сагледати сјајне фотографије, документа, указе, прогласе, објаве, наредбе, телеграмске поруке... који сведоче о херојским данима између 1914. и 1918. године, те се упознати са снимцима и документима различитих целина, попут Ваздухопловне команде српске војске, сведочанствима солунаца Браничевског округа, судбином, за ширу јавност готово непознатих, грчких изгнаника, да „осете” тежину бугарске окупације итд.
Како је рекла једна од ауторки изложбе Јасмина Живковић, овога пута је, више него раније на сличну тему, пажња посвећена реорганизацији српске војске после преласка Албаније и доласка на Крф, као и судбини жена, на које је пала огромна дужност очувања огњишта и породице док су мужеви на фронту ратовали.
Директор Историјског архива Новог Сада Петар Ђурђев захвалио се драгим гостима из Пожаревца и Војног архива и Института за савремену историју Србије, нагласивши да му је изузетно драго што је институцији коју представља, после 13 градова Србије и Бањалуке из Републике Српске, указана част да буде домаћин тако значајне поставке која негује прошлост и чува историју и културу српског народа.
С. С.