Izložba „Srbija u Velikom ratu” otvorena u Istorijskom arhivu grada
Izložba „Srbija u Velikom ratu”, koju su realizovali Ministarstvo odbrane, Arhiv Požarevca, Vojni arhiv i Vojni muzej, otvorena je u Istorijskom arhivu grada, u prisustvu brojnih gostiju i posetilaca.
Izložba je podeljena na 18 tematsko-hronoloških celina s izabranih 270 arhivskih dokumenata i fotografija koje doprinose boljem razumevanju Prvog svetskog rata, s posebnim osvrtom na dešavanja u Braničevskom okrugu i istočnoj Srbiji.
Direktorka Istorijskog arhiva Požarevca Jasmina Nikolić istakla je da su idejni tvorci izložbe nastojali da afirmacijom arhivskih dokumenata o Srbiji u Prvom svetskom ratu i naučnih rezultata srpske istoriografije, skrenu pažnju na poguban uticaj političke revizije istorije.
– To je 15. postavka od 2014. godine, kada je na 100-godišnjicu od početka Prvog svetskog rata prvi put otvorena u Beogradu, gde će novo izdanje imati u novembru, kada će ovaj ciklus biti zaključen – istakla je Jasmina Nikolić, uz napomenu da je „Srbija u Velikom ratu” do sada zabeležila 293 izložbena dana, uz nepunih 12.500 posetilaca.
Cilj odabira arhivskih dokumenata bio je da se ponudi jednovremena priča o ratnim dešavanjima u Srbiji u Prvom svetskom ratu i njihovom odrazu na manju sredinu kao što je Braničevo. Učinjeno je to posredstvom vizuelizacije ratnih događaja kroz prezentaciju do sada manje poznatih arhivskih fotgorafija, a još više arhivskih dokumenata koji su do sada bili uglavnom nepoznati široj javnosti.
Tako posetioci do kraja oktobra mogu sagledati sjajne fotografije, dokumenta, ukaze, proglase, objave, naredbe, telegramske poruke... koji svedoče o herojskim danima između 1914. i 1918. godine, te se upoznati sa snimcima i dokumentima različitih celina, poput Vazduhoplovne komande srpske vojske, svedočanstvima solunaca Braničevskog okruga, sudbinom, za širu javnost gotovo nepoznatih, grčkih izgnanika, da „osete” težinu bugarske okupacije itd.
Kako je rekla jedna od autorki izložbe Jasmina Živković, ovoga puta je, više nego ranije na sličnu temu, pažnja posvećena reorganizaciji srpske vojske posle prelaska Albanije i dolaska na Krf, kao i sudbini žena, na koje je pala ogromna dužnost očuvanja ognjišta i porodice dok su muževi na frontu ratovali.
Direktor Istorijskog arhiva Novog Sada Petar Đurđev zahvalio se dragim gostima iz Požarevca i Vojnog arhiva i Instituta za savremenu istoriju Srbije, naglasivši da mu je izuzetno drago što je instituciji koju predstavlja, posle 13 gradova Srbije i Banjaluke iz Republike Srpske, ukazana čast da bude domaćin tako značajne postavke koja neguje prošlost i čuva istoriju i kulturu srpskog naroda.
S. S.