Подељена мишљења око тога шта је било најтеже матури
Окупљене испред главног улаза, ученике Основне школе „Иво Лола Рибар” затекли смо јуче како живо расправљају о последњем тесту, који се састојао од задатака из физике, хемије, историје, географије и биологије.
Од 107 осмака, колико их има у овој школи, било је оних који су хладне главе сели за сто, али и оних који, по сопственом признању, замало нису пали у несвест од страха. Можда највећу недоумицу представљао им је задатак из историје који је тражио да се наведе у ком је веку живела Марија Терезија.
Ученица Софија Херин, чија је жеља да се упише у неку од новосадских гимназија или Медицинску школу, оцењује да је комбиновани тест био најтежи, а математика лака, можда зато што ју је вежбала више него остале предмете.
- Пред последњу проверу знања прелиставала сам uybеnikе и урадила целу збирку, али не можеш никад скроз да се спремиш за испит који обухвата чак пет предмета - каже она. - За српски сам очекивала да ће бити лакши јер сам без муке урадила пробни тест. Трему сам имала, а и сад се плашим да погледам на интернету решења из математике.
Луки Мијатовићу нису „легли” последњи задатак из физике и други из хемије јер му је најслабије знање из та два предмета. Иако се плашио математике, према првим проценама задовољан је постигнутим.
- Не да ми резултати нису пореметили планове, него су ми чак и побољшали шансе да се упишем у Електротехничку школу – додаје задовољно Лука.
Да су најкомпликованији били задаци из српског, а најлакши јучерашњи, тврдио је Лазар Бањац.
- Није било лоше, и иначе ми леже биологија и историја. Срећом, нисам имао трему - каже он. - Прва на листи жеља ми је Графичка школа, тачније смер фотографија.
И Анастазија Вучковић се трудила да не ствара себи панику.
- Припремала сам се сама од другог полугодишта седмог разреда јер не волим ништа да радим у последњем тренутку. Искрено, мени су били тешки и српски и математика, иако ми је она један од омиљених предмета. Из комбинованог теста се надам максималном броју поена, јер сам се на крају сетила одговора на питање из историје. Завршила сам га за 45 минута, док ми за математику ни два сата није било довољно - признаје Анастазија. -Одлучила сам се за Гимназију „Светозар Марковић” јер ми даје времена да размислим куда ћу даље, мада ми је на памети Војна академија.
Директор Саша Гајић био је презадовољан што види насмејана лица осмака, за које каже да су у просеку одлично урадили тестове.
– У неком тренутку сам посумњао у њих, међутим, видим да ће бити изванредна генерација. Засад знам да је по четворо-петоро ђака постигло максималан број поена из српског и математике. Редовне припреме у току школске године и пред само полагање, које су врхунски водили наставници, улиле су им самопоуздање – објаснио нам је Гајић, додавши да се полагало у сали и учионици, док је у библиотеци, уз присуство супервизора и наставника којег зна из школе, задатке решавао један ученик са посебним потребама. – Будући да је ове године бодовање мало другачије, ђаци неће моћи да се воде искуством прошлогодишњих малих матураната. Зато смо их саветовали да попуне све жеље, како се не би десило да не буду уписани у првом кругу, а професионална оријентација помогла им је да открију своје афинитете.
С. Милачић
Фото: Р. Хаџић