Podeljena mišljenja oko toga šta je bilo najteže maturi
Okupljene ispred glavnog ulaza, učenike Osnovne škole „Ivo Lola Ribar” zatekli smo juče kako živo raspravljaju o poslednjem testu, koji se sastojao od zadataka iz fizike, hemije, istorije, geografije i biologije.
Od 107 osmaka, koliko ih ima u ovoj školi, bilo je onih koji su hladne glave seli za sto, ali i onih koji, po sopstvenom priznanju, zamalo nisu pali u nesvest od straha. Možda najveću nedoumicu predstavljao im je zadatak iz istorije koji je tražio da se navede u kom je veku živela Marija Terezija.
Učenica Sofija Herin, čija je želja da se upiše u neku od novosadskih gimnazija ili Medicinsku školu, ocenjuje da je kombinovani test bio najteži, a matematika laka, možda zato što ju je vežbala više nego ostale predmete.
- Pred poslednju proveru znanja prelistavala sam uybenike i uradila celu zbirku, ali ne možeš nikad skroz da se spremiš za ispit koji obuhvata čak pet predmeta - kaže ona. - Za srpski sam očekivala da će biti lakši jer sam bez muke uradila probni test. Tremu sam imala, a i sad se plašim da pogledam na internetu rešenja iz matematike.
Luki Mijatoviću nisu „legli” poslednji zadatak iz fizike i drugi iz hemije jer mu je najslabije znanje iz ta dva predmeta. Iako se plašio matematike, prema prvim procenama zadovoljan je postignutim.
- Ne da mi rezultati nisu poremetili planove, nego su mi čak i poboljšali šanse da se upišem u Elektrotehničku školu – dodaje zadovoljno Luka.
Da su najkomplikovaniji bili zadaci iz srpskog, a najlakši jučerašnji, tvrdio je Lazar Banjac.
- Nije bilo loše, i inače mi leže biologija i istorija. Srećom, nisam imao tremu - kaže on. - Prva na listi želja mi je Grafička škola, tačnije smer fotografija.
I Anastazija Vučković se trudila da ne stvara sebi paniku.
- Pripremala sam se sama od drugog polugodišta sedmog razreda jer ne volim ništa da radim u poslednjem trenutku. Iskreno, meni su bili teški i srpski i matematika, iako mi je ona jedan od omiljenih predmeta. Iz kombinovanog testa se nadam maksimalnom broju poena, jer sam se na kraju setila odgovora na pitanje iz istorije. Završila sam ga za 45 minuta, dok mi za matematiku ni dva sata nije bilo dovoljno - priznaje Anastazija. -Odlučila sam se za Gimnaziju „Svetozar Marković” jer mi daje vremena da razmislim kuda ću dalje, mada mi je na pameti Vojna akademija.
Direktor Saša Gajić bio je prezadovoljan što vidi nasmejana lica osmaka, za koje kaže da su u proseku odlično uradili testove.
– U nekom trenutku sam posumnjao u njih, međutim, vidim da će biti izvanredna generacija. Zasad znam da je po četvoro-petoro đaka postiglo maksimalan broj poena iz srpskog i matematike. Redovne pripreme u toku školske godine i pred samo polaganje, koje su vrhunski vodili nastavnici, ulile su im samopouzdanje – objasnio nam je Gajić, dodavši da se polagalo u sali i učionici, dok je u biblioteci, uz prisustvo supervizora i nastavnika kojeg zna iz škole, zadatke rešavao jedan učenik sa posebnim potrebama. – Budući da je ove godine bodovanje malo drugačije, đaci neće moći da se vode iskustvom prošlogodišnjih malih maturanata. Zato smo ih savetovali da popune sve želje, kako se ne bi desilo da ne budu upisani u prvom krugu, a profesionalna orijentacija pomogla im je da otkriju svoje afinitete.
S. Milačić
Foto: R. Hadžić