Мишчевић: Чланице могу дати зелено светло за пет поглавља
КОПАОНИК: Шефица преговарачког тима Србије Тања Мишчевић изјавила је да у овом тренутку државе чланице могу дати зелено светло за отварање пет преговарачких поглавља, а да Србија ради и на осталим преговарачким позицијама.
Мишчевић је на Копаоник бизнис форуму прецизирала да се четири преговарачке позиције налазе у одбору комитета за проширење, а да ће пета која се односи на економску и монетарну унију бити прослеђена следеће седмице.
То значи да у овом моменту државе чланице могу дати зелено светло за отварање пет преговарачких поглавља, рекла је Мишчевић.
Србија, како је подсетила, има 12 отворених и два привремено затворена поглавља.
Она је навела и да стратегија Европске комисије за Западни Балкан није документ држава чланица већ ЕК, те да се не зна када ће је и у којој форми државе прихватити.
Има јако пуно знакова питања шта државе чланице мисле о овом документу, казала је Мишчевић и појаснила да 2025. година није “обећана“ година.
Мишчевић је казала да је у нашем интересу да отворимо што више поглавља, али и да их затворимо, јер је то повезано са испуњавањем мерила.
Према њеним речима, 17. априла ће се проценити напредак сваке државе Западног Балкана у области владавине права.
Отварање поглавља није нешто што грађани високо примете, али итекако потера администрацију да ради посао. Отварање поглавља нас све заједно у српској влади тера да разговарамо јако пуно и значи велики рад на преговарачком процесу, казала је Мишчевић.
Горан Свилановић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу је на панелу “Позиција Србије у процесу приступања ЕУ“ рекао да стратегија ЕК за Западни Балкан садржи најјасније поруке до сада.
Он је оценио да је реч о снажној подршци и да се рачуна на Западни Балкан, наводећи да су јасно поменути “фронтранери“ Србија и Црна Гора уз поруку осталим земљама да ће процес приступања бити заснован на учинцима.
Отварају се врата која су 15 година била затворена. У неким секторима као што су образовање, социјална политика, здравство за које можемо да кажемо да су били стављени у страну сада им се даје првенство, рекао је Свилановић.
Каже да је потребно и да нас грађани ЕУ виде као себи једнакима у економском смислу, владавини права и неким другим областима што, како наводи, сада није случај.
Говорећи о стратегији ЕК, Свилановић је приметио да је текст “разблажен“ неколико дана пред објављивање и да је у њему избрисана 2019. година која се односила на дијалог са Приштином, док се 2025. помиње као перспектива.