У Војводини 63 оболело од малих богиња
НОВИ САД: Шест особа је до сада умрло у епидемији малих богиња, а послдњи случај десио се у четвртак, када је преминуо четвоогодишњи дечак из Врањске бање.
Како наводе у Институту за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, дете није било вакцинисано. Покрајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић каже како су до сада у Војводини од малих богиња оболелеле 63 особе, а у Новом Саду их је 26, али да је последњих мсеци подигнут обухват вакцинацијом, као и да је у Јужном Банату на тај начин подигнут одбрамбени бедем, те се епедимија из Румуније није прелила у нашу земљу.
„У Новом Саду није регистрован ниједан нови случај обољења још од 5. фебруара, а у другим градовима Војводине имамо спорадичну појаву богиња, који немају размеру епидемије нити постоји веза међу оболелима. Ако се не деси ново обољење у Новом Саду, вероватно ће бити изузет из досадашњег епидемиолошког надзора“, казао је др Гојковић.
Према његовима речима, обухават вакцинацијом у Војводини већи је од 95 одсто, а у Новом Саду је већи од 90 одсто. Истакао је да је у неким местима Јужнобанатског округа обухват вакцином и 100 одсто, те је нагласио да је тиме подигнут одбрамбени бедем према Румунији, захваљујући којем се није прелила епидемија у нашу земљу.
„Да родитељи деце у том округу нису препознали важност вакцинације и потенцијалног проблема у коме би се нашли најмлађи, сада бисмо имали врло озбиљан проблем у читавој земљи. Тренутно је ситуација веома добра и мислим да смо у овом тренутку безбедни од неког великог епидемиолошког удара. Спорадичних инфекција малим богињама ће бити и даље, али не у великим размерама“, казао је Гојковић.
Од почетка октобра када је су забележени први случајеви обољевања од богиња у Србији, до данас је у нашој земљи, укључујући и српске енклаве на Косову и Метохији, регистровано 2.896 случајева малих богиња, од којих је 1.448 лабораторијски потврђено у Институту Торлак. Најмлађа оболела особа стара је 15 дана, а најстарија 65 година. Највећи број оболелих је у узрасним групама млађим од пет и старијим од 30 година. Већина оболелих особа, скоро 94 посто, невакцинисана је, непотпуно вакцинисана или непознатог вакциналног статуса.
Председница Владе Србије Ана Брнабић апеловала је на родитеље да слушају лекаре што се тиче вакцинације деце и да не верују шарлатанима. Премијерка је рекла да се све дешава јер су грађани слушали људе који немају никаква знања из медицине.
„Добра вест је што се проценат вакцинисане деце повећава, а лоша вест је што је до овога уопште и дошло“, рекла је Брнабићева и нагласила да је задовољна како здравствени радници реагују у овако тешкој ситуацији и да су показали висок степен професионализма.
Од укупног броја оболелих, 35 посто било је хоспитализовано или је хоспитализација у току. Од тежих компликација малих богиња регистровано је запаљење мозга код једне и упала плућа код 329 оболелих особа.
„Крајем децембра на Клиници за инфективне и тропске болести у Београду умро је 30-годишњи мушкарац који није био вакцинисан, а болест се искомпликовала у упалу плућа. То је први смртни исход од малих богиња регистрован после 20 година у Србији. Трећег јануара Клинички центар у Нишу пријавио је смрт дечака старог две године из Алексинца, који није био вакцинисан. Болест је лабораторијски потврђена, а у клиничком току је дошло до развоја запаљења плућа. На Инфективној клиници у Нишу 22. јануара преминула је пацијенткиња стара 21 годину, а три дана раније на Клиници за инфективне и тропске болести у Београду преминуо је 45-годишњи мушкарац из Београда. Болест је лабораторијски потврђена, а у клиничком току је дошло до развоја запаљења плућа. На овој клиници преминула је и девојка рођена 1988, код које је такође у клиничком току болести дошло до развоја запаљења плућа. У уторак, 1. марта, Клинички центар Ниш пријавио је смрт дечака старог четири године из Врањске бање, које није било вакцинисано. Болест је лабораторијски потврђена, а у клиничком току дошло је до развоја запаљења плућа“, кажу у “Батуту”.
Љ. Петровић