U Vojvodini 63 obolelo od malih boginja
NOVI SAD: Šest osoba je do sada umrlo u epidemiji malih boginja, a posldnji slučaj desio se u četvrtak, kada je preminuo četvoogodišnji dečak iz Vranjske banje.
Kako navode u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, dete nije bilo vakcinisano. Pokrajinski sekretar za zdravstvo docent dr Zoran Gojković kaže kako su do sada u Vojvodini od malih boginja obolelele 63 osobe, a u Novom Sadu ih je 26, ali da je poslednjih mseci podignut obuhvat vakcinacijom, kao i da je u Južnom Banatu na taj način podignut odbrambeni bedem, te se epedimija iz Rumunije nije prelila u našu zemlju.
„U Novom Sadu nije registrovan nijedan novi slučaj oboljenja još od 5. februara, a u drugim gradovima Vojvodine imamo sporadičnu pojavu boginja, koji nemaju razmeru epidemije niti postoji veza među obolelima. Ako se ne desi novo oboljenje u Novom Sadu, verovatno će biti izuzet iz dosadašnjeg epidemiološkog nadzora“, kazao je dr Gojković.
Prema njegovima rečima, obuhavat vakcinacijom u Vojvodini veći je od 95 odsto, a u Novom Sadu je veći od 90 odsto. Istakao je da je u nekim mestima Južnobanatskog okruga obuhvat vakcinom i 100 odsto, te je naglasio da je time podignut odbrambeni bedem prema Rumuniji, zahvaljujući kojem se nije prelila epidemija u našu zemlju.
„Da roditelji dece u tom okrugu nisu prepoznali važnost vakcinacije i potencijalnog problema u kome bi se našli najmlađi, sada bismo imali vrlo ozbiljan problem u čitavoj zemlji. Trenutno je situacija veoma dobra i mislim da smo u ovom trenutku bezbedni od nekog velikog epidemiološkog udara. Sporadičnih infekcija malim boginjama će biti i dalje, ali ne u velikim razmerama“, kazao je Gojković.
Od početka oktobra kada je su zabeleženi prvi slučajevi oboljevanja od boginja u Srbiji, do danas je u našoj zemlji, uključujući i srpske enklave na Kosovu i Metohiji, registrovano 2.896 slučajeva malih boginja, od kojih je 1.448 laboratorijski potvrđeno u Institutu Torlak. Najmlađa obolela osoba stara je 15 dana, a najstarija 65 godina. Najveći broj obolelih je u uzrasnim grupama mlađim od pet i starijim od 30 godina. Većina obolelih osoba, skoro 94 posto, nevakcinisana je, nepotpuno vakcinisana ili nepoznatog vakcinalnog statusa.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić apelovala je na roditelje da slušaju lekare što se tiče vakcinacije dece i da ne veruju šarlatanima. Premijerka je rekla da se sve dešava jer su građani slušali ljude koji nemaju nikakva znanja iz medicine.
„Dobra vest je što se procenat vakcinisane dece povećava, a loša vest je što je do ovoga uopšte i došlo“, rekla je Brnabićeva i naglasila da je zadovoljna kako zdravstveni radnici reaguju u ovako teškoj situaciji i da su pokazali visok stepen profesionalizma.
Od ukupnog broja obolelih, 35 posto bilo je hospitalizovano ili je hospitalizacija u toku. Od težih komplikacija malih boginja registrovano je zapaljenje mozga kod jedne i upala pluća kod 329 obolelih osoba.
„Krajem decembra na Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu umro je 30-godišnji muškarac koji nije bio vakcinisan, a bolest se iskomplikovala u upalu pluća. To je prvi smrtni ishod od malih boginja registrovan posle 20 godina u Srbiji. Trećeg januara Klinički centar u Nišu prijavio je smrt dečaka starog dve godine iz Aleksinca, koji nije bio vakcinisan. Bolest je laboratorijski potvrđena, a u kliničkom toku je došlo do razvoja zapaljenja pluća. Na Infektivnoj klinici u Nišu 22. januara preminula je pacijentkinja stara 21 godinu, a tri dana ranije na Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu preminuo je 45-godišnji muškarac iz Beograda. Bolest je laboratorijski potvrđena, a u kliničkom toku je došlo do razvoja zapaljenja pluća. Na ovoj klinici preminula je i devojka rođena 1988, kod koje je takođe u kliničkom toku bolesti došlo do razvoja zapaljenja pluća. U utorak, 1. marta, Klinički centar Niš prijavio je smrt dečaka starog četiri godine iz Vranjske banje, koje nije bilo vakcinisano. Bolest je laboratorijski potvrđena, a u kliničkom toku došlo je do razvoja zapaljenja pluća“, kažu u “Batutu”.
LJ. Petrović