Кнежевић: Остало још 120 предузећа за приватизацију
БЕОГРАД: У приватизационом портфељу Министарства привреде било је у јануару 2017. укупно 168 предузећа, а до краја године остаће још око 120, и да се од приватизације у овој години у буџет слије 27,8 милиона евра, према подацима које је изнео ресорни министар Горан Кнежевић.
Тренутно су отворени јавни позиви за продају четири фирме, а план је да до краја године објавимо још пет јавних позива, навео је Кнежевић у ауторском чланку за магазин БизЛифе.
У овој години је, како истиче, кроз пројекат „Деценија предузетништва“ коју је иницирало Министарство привреде као продужетак „Године предузетништва“, било одвојено 18,2 милијарде динара, од чега 7,6 милијарди неповратног новца за подршку сектору малих и средњих предузећа.
Примера ради, од почетка године, закључно са децембром, подржали смо кроз инвестиционе и развојне пројекте 167 фирми из сектора малих и средњих предузећа, док је у разматрању још око 120 захтева, додаје Кнежевић.
Према његовим речима, Министарство привреде је подржало готово 400 предузетника за набавку нове опреме вредне 2,8 милијарди динара.
Мислили смо и на почетнике у бизнису, па смо кроз специјализован програм подржали њих 246, кроз комбинацију бесповратних средстава и повољних кредита Фонда за развој, напомиње Кнежевић у тексту.
Сумирајући резултате рада министарства на чијем је челу, Кнежевић је издвојио податак да је 37 јавних предузећа у првој половини 2017. остварило нето добитак од 16,3 милијарде динара, што је „последица позитивних ефеката смерница које су та предузећа добила након што су у 2014. остварила нето губитак од око 65 милијарди динара“.
Буџет Министарства привреде за 2018.је развојни
БЕОГРАД: Буџет Министарства привреде за 2018. годину је развојни и износи 20,2 милијарди динара, од чега је готово 90 одсто намењено за подршку привреди, нагласио је данас министар привреде Горан Кнежевић у разговору са новинарима.У презентацији резултата Министарства, наведено је да је за привреду усмерено 89,1 одсто средстава, односно 17,98 милијарди динара, а подршка се наставља у три правца - ка великим инвестицијама, ка развоју предузетништва и унапређењу пословне инфраструктуре.
Кнежевић је подсетио да је у првој години пројекта Деценије предузетништва, у 2017, издвојено 18,2 милијарде динара за мала и средња предузећа, од чега 7,6 милијарди неповратно.Подржано је 188 малих и средњих предузећа са око пола милијарди динара грантова, за инвестиционе пројекте вредне 2,6 милијарди динара.
Такође 396 предузећа добило је 560,7 милиона динара гранта за опрему вредну 2,8 милијарди динара, а 264 почетника у бизниу подржано је грантовима и повољним кредитима са укупно 643,5 милиона динара.Више од 7.000 привредника и почетника прошло је неки вид обука у партнерским организацијама и више од 2.000 предузетника је користило бесплатне обуке у 15 акредитованих агенција широм Србије.
Циљ је да до 2027. да укупан број малих и средњих предузећа достигне 500.000, број запослених у том сектору пређе милион, а удео извозника у укупном броју малих и средњих предузећа бице више од 10 одсто.Држава ће малим и средњим предузећима наставити да обезбеђује финансијске изворе и инструменте кроз фондове и институције ЕУ.
На располагању је 620 милиона евра повољних кредита - 335 милиона за дугорочне кредите кроз EIB-APEX кредитну линију и 285 милиона је расположиво из ЦОСМЕ програма у сарадњи са пословним банкама, а на основу учешћа Србије преко Минситарства привреде у том ЕУ програму.
Министарство истиче да сектор малих и средњих предузећа чини 99,9 одсто предузећа у Србији, запошљава 65,7 одсто свих запослених у приватном сектору (око 840.000) и доприноси са 56,2 одсто БДП-у.