ЕВО КАДА СМЕМО ДА БАЦИМО СТАРЕ РАЧУНЕ Код нас важи правило за које мало ко зна!
Скоро свака кућа у Србији кутију пуну плаћених рачуна, признаница, папира...
Има ли разлога да уопште чувамо и последњи плаћени рачун за комуналије.
На крају сваког месеца једни чувају рачуне и уплатнице као евиденцију о плаћеним комуналијама, док други то раде апликацијом, са знањем да им увек остану сачуване на телефону.
Директорка сектора наплате ЈКП "Инфостан" Марина Марковић објашњава да корисници једном годишње могу да сврате у било коју експозитуру и да поднесу захтев за издавање потврде о измиреним обавезама.
"Када добију ту потврду, све доказе о уплатама у претходном периоду могу да одложе", каже Марковић.
Рокови застарелости за плаћање рачуна
Једна породица из Обреновца морала је нагомилане рачуне, призанице и другу евиденцију да спусти у подрум јер у стану, после пет година, за њих више није било места.
Дејан Гавриловић из Удружења "Ефектива" наводи да члан 378 Закона о облигационим односима прописује рокове застарелости за плаћање тих рачуна.
"Када укомбинујемо те ствари и када знамо да је рок за плаћање годину дана, фактички нам је по томе довољно да имамо рачуне за последњих годину дана, јер све преко тога, ако би и поверилац услуге покушао да наплати, довољно је да изјавимо приговор о застарелости", каже Гавриловић.
Мобилни оператер "А1" наводи да њихови корисници могу да поднесу жалбу без обзира на то да ли имају сачуван рачун или не.
"Сваки корисник може да поднесе жалбу, без обзира на то да ли има сачуван рачун и у ком облику. Чување рачуна није услов за жалбу. Корисницима мобилне апликације, свакако су доступни рачуни за претходних 12 месеци", тврди оператер "А1"
Више од 350.000 корисника прешло је на електронски начин плаћања.
Преглед плаћања електронских рачуна
Директорка сектора наплате ЈКП "Инфостан" истиче да еСандуче омогућава корисницима да имају увек доступне своје обавезе.
"Да погледају који је то износ рачуна, све своје уплате десет година уназад и да ли је то по редовним рачунима или по тужбама, уколико је покренут поступак принудне наплате – све је на једном месту и у сваком моменту могу да изврше увид", истиче Марковићева.
Дејан Гавриловић каже да, без обзира на рокове застарелости од годину дана, Ефектива саветује да се уплатнице и рачуни чувају.
"С друге стране, плаћање еБанкингом на неки начин ту евиденцију чува у електронској форми, међутим, дешава се да банка промени апликацију и дође до промене апликације и на тај начин се губе подаци о плаћањима", каже Гавриловић.
Многи овај проблем решавају тако што доказ о уплати шаљу себи на имејл адресу где се, кажу, сигурно неће изгубити.