Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дневник у посети компанији SCHNEIDER ELECTRIC DMS NS (SEDMS)

10.12.2017. 21:30 18:07
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Компанија Schneider Елецтриц Дмс Нс (Седмс) бави се истраживањем, развојем и софтверским инжењерингом у области електроенергетике – Smaryt Грид ИТ, а посебно у управљању електродистрибутивним системима.

Новосадска фирма једна је од ретких ИТ компанија на нашем тржишту које имају сопствени производ – Адванце дистрибутион манагемент system (АДМС) софтвер. Тај програм инсталиран је у више од 80 електропривреда широм света, 170 контролних центара с укупно 400 милиона електричних потрошача.

Техничко-информациони систем омогућава комплетан увид у техничке податке електродистрибутивне мреже, анализу њеног рада, примену експертских метода за унапређење рада система, као и управљање и планирање у електродистрибутивном систему. Основна сврха АДМС програма је да се коришћењем експертског знања из области енергетике и софтверског инжењеринга искористе сви расположиви електроенергетски капацитети у електричним дистрибутивним системима да би се оствариле милионске уштеде и спречило прекомерно загађивање животне средине.

Програм компаније инсталиран је у више од 80 електропривреда широм света, 170 контролних центара са укупно 400 милиона електричних потрошача

С 1.000 запослених СЕДМС је једна од највећих ИТ компанија у Србији. Њихови стручњаци раде на близу 40 великих пројеката широм света, за клијенте који користе производ те компаније за оптимизацију рада својих електричних дистрибутивних мрежа.

ДМС група основана је 2000. године, а од 2008. је део интернациналне компаније „Телвент”, с којом су радили до 2011, када су постали део компаније „Schneider Елецтриц”.

По речима заменика генералног директора „ Schneider Елецтриц Дмс Нс” проф. др Душка Бекута, АДМС софтвер је први индустријски производ, који је направљен после 2000. године. Након тога, програм је усавршаван тако што је проширен број апликација, унапређена су графичка решења, омогућен вишекориснички рад, а започето је повезивање и интеграција с другим ИТ/ОТ системима, односно направљен је оригиналан домаћи АДМС производ, који се у овом тренутку пласира у више десетина земаља широм света.

„На почетку је било важно пронаћи бар једну компанију која би била заинтересована за наш производ“, рекао је проф. др Душко Бекут, и додао да је прво решење примењено у „Електовојводини”.

„Након тога требало је пронаћи стране компаније које би користиле тај производ па смо од 2000. године започели сарадњу с ЕНЕЛ-ом и примену АДМС-а у Италији, а с њима и данас радимо“, навео је.

У техничком и технолошком смислу АДМС се и даље развија, а како нам је Бекут објаснио, унапређивање квалитета и квантитета производа, као и повећање броја запослених, само су неки од циљева компаније. 

„Желимо да млади инжењери раде на великим пројектима, са светским компанијама, и то на водећим технологијама, а да при том остану у Србији и да за посао који обављају буду адекватно плаћени“, рекао је проф. др Душко Бекут.

Од девелопера до руководиоца

Јован Лукић ради као руководилац канцеларије за управљање пројектима, а у компанији „ Schneider Елецтриц Дмс Нс (Седмс)

прошао је цео каријерни пут.

У предузеће је дошао почетком 2005. године као дипломирани инжењер електротехнике и рачунарства, а како нам је рекао, тада их је било свега педесетак запослених.

„Као млад инжењер дошао сам у мали у тим „енергетичара”, који је тада имао мање од десет чланова, и кренули смо да радимо“, присетио се Лукић почетака.

„Знао сам да компанија развија софтверски производ за надзор, управљање и оптимизацију погона дистрибутивних електричних мрежа и очекивао сам да ћу пре уласка у канцеларију задужити шлем, заштитне наочаре, радно одело и да ћу ићи на терен. Међутим, на моје велико задовољство, добио сам канцеларијски посао, као и ментора који је радио са мном и помагао ми да знање стечено на ФТН-у применим у пракси“, рекао је.

Како је време пролазило, наш саговорник стицао је све више знања, усавршавао се, те добијао прилику да се доказује и учествује у великим пројектима. Врло брзо прошао је развојни пут на различитим позицијама. Почео је као девелопер, затим као члан тима водио пројекте, да би стигао до тренутне функције руководиоца.

„ Поносан сам када се у Северној Америци користи наш производ да би се побољшало пословање и квалитет услуга у контролним центрима“, закључио је Лукић.

Као неко ко је радио на различитим позицијама у компанији и био почетник, Јован Лукић каже да је увек спреман да помогне млађим колегама, који су на почетку каријере.

„Наш посао је изузетно динамичан, комплексан и стално се мења па је неопходно стлано се усавршавати, сарађивати с другима, а поготово улагати у младе“, нагласио је Лукић.

Шанса за напредак младих талената

Компанија „ Schneider Елецтриц Дмс Нс (Седмс) је 2012. године основала Фондацију „Центар за младе таленте”, у којој омладинци имају прилику да се образују за најтраженија занимања у будућности. Фондација организује бесплатне часове математике и програмирања, како за ученике од петог до осмог разреда основне школе, тако и за све заинтересоване средњошколце, који након обучавања могу уписати студије електротехнике, информатике и математике.

Већ током студија академци имају прилику за праксу у тој компанији, а они који се покажу, добијају прилику да се запосле, да напредују и остварују све боље резултате. Један од њих је и инжењер Душан Савковић, који је пре две године дошао у компанију као стипендиста.

„Одмах након факултета сам се запослио и то ми је први посао, а СЕДМС сам одабрао јер ме је привукла прича о великом производу који је потекао одавде“, истакао је Савковић.

Додао је да, радећи на пројектима широм света, свашта може да се научи из прве руке.

„Нисам се покајао јер имамо прилику да ширимо знање тако што скупљамо искуства од разних клијената широм света. Радећи у компанији, подигао сам и проширио ниво свог знања и применио све оно што сам на факултету научио“, нагласио је.

Да има и оних који као студенти генерације с највишим просеком након студија остају у Србији, упркос прилици да своју каријеру започну у иностранству, доказује прича инжењера Илије Атлагића, који дизајнира решења с аспекта електроенергетике.

„Испуниле су ми се жеље по питању напредовања у струци, прихода, путовања, али уз чињеницу да радим у својој земљи, с људима из мог друштва“, казао је Атлагић.

 Каже да је на тај начин остварио свој сан да ради у светском истраживачком центру и учествује у изради производа за цео свет, али у својој земљи. 

Јована Вукашиновић, Владимир Бијелић

Фото: Слободан Шушњевић

IT
Пише:
Пошаљите коментар
Новосадски "ајтијевци" праве апликације корисне у целом свету

Новосадски "ајтијевци" праве апликације корисне у целом свету

29.11.2017. 11:59 18:13
„IT Engine”: Програмери морају стално да уче

„IT Engine”: Програмери морају стално да уче

08.12.2017. 11:31 18:15