Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dnevnik u poseti kompaniji SCHNEIDER ELECTRIC DMS NS (SEDMS)

10.12.2017. 21:30 18:07
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Kompanija Schneider Electric Dms Ns (Sedms) bavi se istraživanjem, razvojem i softverskim inženjeringom u oblasti elektroenergetike – Smaryt Grid IT, a posebno u upravljanju elektrodistributivnim sistemima.

Novosadska firma jedna je od retkih IT kompanija na našem tržištu koje imaju sopstveni proizvod – Advance distribution management system (ADMS) softver. Taj program instaliran je u više od 80 elektroprivreda širom sveta, 170 kontrolnih centara s ukupno 400 miliona električnih potrošača.

Tehničko-informacioni sistem omogućava kompletan uvid u tehničke podatke elektrodistributivne mreže, analizu njenog rada, primenu ekspertskih metoda za unapređenje rada sistema, kao i upravljanje i planiranje u elektrodistributivnom sistemu. Osnovna svrha ADMS programa je da se korišćenjem ekspertskog znanja iz oblasti energetike i softverskog inženjeringa iskoriste svi raspoloživi elektroenergetski kapaciteti u električnim distributivnim sistemima da bi se ostvarile milionske uštede i sprečilo prekomerno zagađivanje životne sredine.

Program kompanije instaliran je u više od 80 elektroprivreda širom sveta, 170 kontrolnih centara sa ukupno 400 miliona električnih potrošača

S 1.000 zaposlenih SEDMS je jedna od najvećih IT kompanija u Srbiji. Njihovi stručnjaci rade na blizu 40 velikih projekata širom sveta, za klijente koji koriste proizvod te kompanije za optimizaciju rada svojih električnih distributivnih mreža.

DMS grupa osnovana je 2000. godine, a od 2008. je deo internacinalne kompanije „Telvent”, s kojom su radili do 2011, kada su postali deo kompanije „Schneider Electric”.

Po rečima zamenika generalnog direktora „ Schneider Electric Dms Ns” prof. dr Duška Bekuta, ADMS softver je prvi industrijski proizvod, koji je napravljen posle 2000. godine. Nakon toga, program je usavršavan tako što je proširen broj aplikacija, unapređena su grafička rešenja, omogućen višekorisnički rad, a započeto je povezivanje i integracija s drugim IT/OT sistemima, odnosno napravljen je originalan domaći ADMS proizvod, koji se u ovom trenutku plasira u više desetina zemalja širom sveta.

„Na početku je bilo važno pronaći bar jednu kompaniju koja bi bila zainteresovana za naš proizvod“, rekao je prof. dr Duško Bekut, i dodao da je prvo rešenje primenjeno u „Elektovojvodini”.

„Nakon toga trebalo je pronaći strane kompanije koje bi koristile taj proizvod pa smo od 2000. godine započeli saradnju s ENEL-om i primenu ADMS-a u Italiji, a s njima i danas radimo“, naveo je.

U tehničkom i tehnološkom smislu ADMS se i dalje razvija, a kako nam je Bekut objasnio, unapređivanje kvaliteta i kvantiteta proizvoda, kao i povećanje broja zaposlenih, samo su neki od ciljeva kompanije. 

„Želimo da mladi inženjeri rade na velikim projektima, sa svetskim kompanijama, i to na vodećim tehnologijama, a da pri tom ostanu u Srbiji i da za posao koji obavljaju budu adekvatno plaćeni“, rekao je prof. dr Duško Bekut.

Od developera do rukovodioca

Jovan Lukić radi kao rukovodilac kancelarije za upravljanje projektima, a u kompaniji „ Schneider Electric Dms Ns (Sedms)

prošao je ceo karijerni put.

U preduzeće je došao početkom 2005. godine kao diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva, a kako nam je rekao, tada ih je bilo svega pedesetak zaposlenih.

„Kao mlad inženjer došao sam u mali u tim „energetičara”, koji je tada imao manje od deset članova, i krenuli smo da radimo“, prisetio se Lukić početaka.

„Znao sam da kompanija razvija softverski proizvod za nadzor, upravljanje i optimizaciju pogona distributivnih električnih mreža i očekivao sam da ću pre ulaska u kancelariju zadužiti šlem, zaštitne naočare, radno odelo i da ću ići na teren. Međutim, na moje veliko zadovoljstvo, dobio sam kancelarijski posao, kao i mentora koji je radio sa mnom i pomagao mi da znanje stečeno na FTN-u primenim u praksi“, rekao je.

Kako je vreme prolazilo, naš sagovornik sticao je sve više znanja, usavršavao se, te dobijao priliku da se dokazuje i učestvuje u velikim projektima. Vrlo brzo prošao je razvojni put na različitim pozicijama. Počeo je kao developer, zatim kao član tima vodio projekte, da bi stigao do trenutne funkcije rukovodioca.

„ Ponosan sam kada se u Severnoj Americi koristi naš proizvod da bi se poboljšalo poslovanje i kvalitet usluga u kontrolnim centrima“, zaključio je Lukić.

Kao neko ko je radio na različitim pozicijama u kompaniji i bio početnik, Jovan Lukić kaže da je uvek spreman da pomogne mlađim kolegama, koji su na početku karijere.

„Naš posao je izuzetno dinamičan, kompleksan i stalno se menja pa je neophodno stlano se usavršavati, sarađivati s drugima, a pogotovo ulagati u mlade“, naglasio je Lukić.

Šansa za napredak mladih talenata

Kompanija „ Schneider Electric Dms Ns (Sedms) je 2012. godine osnovala Fondaciju „Centar za mlade talente”, u kojoj omladinci imaju priliku da se obrazuju za najtraženija zanimanja u budućnosti. Fondacija organizuje besplatne časove matematike i programiranja, kako za učenike od petog do osmog razreda osnovne škole, tako i za sve zainteresovane srednjoškolce, koji nakon obučavanja mogu upisati studije elektrotehnike, informatike i matematike.

Već tokom studija akademci imaju priliku za praksu u toj kompaniji, a oni koji se pokažu, dobijaju priliku da se zaposle, da napreduju i ostvaruju sve bolje rezultate. Jedan od njih je i inženjer Dušan Savković, koji je pre dve godine došao u kompaniju kao stipendista.

„Odmah nakon fakulteta sam se zaposlio i to mi je prvi posao, a SEDMS sam odabrao jer me je privukla priča o velikom proizvodu koji je potekao odavde“, istakao je Savković.

Dodao je da, radeći na projektima širom sveta, svašta može da se nauči iz prve ruke.

„Nisam se pokajao jer imamo priliku da širimo znanje tako što skupljamo iskustva od raznih klijenata širom sveta. Radeći u kompaniji, podigao sam i proširio nivo svog znanja i primenio sve ono što sam na fakultetu naučio“, naglasio je.

Da ima i onih koji kao studenti generacije s najvišim prosekom nakon studija ostaju u Srbiji, uprkos prilici da svoju karijeru započnu u inostranstvu, dokazuje priča inženjera Ilije Atlagića, koji dizajnira rešenja s aspekta elektroenergetike.

„Ispunile su mi se želje po pitanju napredovanja u struci, prihoda, putovanja, ali uz činjenicu da radim u svojoj zemlji, s ljudima iz mog društva“, kazao je Atlagić.

 Kaže da je na taj način ostvario svoj san da radi u svetskom istraživačkom centru i učestvuje u izradi proizvoda za ceo svet, ali u svojoj zemlji. 

Jovana Vukašinović, Vladimir Bijelić

Foto: Slobodan Šušnjević

IT
Piše:
Pošaljite komentar
Novosadski "ajtijevci" prave aplikacije korisne u celom svetu

Novosadski "ajtijevci" prave aplikacije korisne u celom svetu

29.11.2017. 11:59 18:13
„IT Engine”: Programeri moraju stalno da uče

„IT Engine”: Programeri moraju stalno da uče

08.12.2017. 11:31 18:15