Туризам развојни адут Ковина
КОВИН: Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић са сарадницима, боравио је у радној посети Општини Ковин, где је са представницима општинске управе и туристичке организације Ковина разговарао о инфраструктурним пројектима, програмима које ова локална самоуправа планира у текућој и наредној години и које је реализовала или су, пак у фази реализације.
То се посебно односи на подстицајне мере и могућностима за унапређење сарадње у предстојећем периоду.
Разговарало се и о бројним туристичким потенцијалима ове локалне самоуправе, те о могућностима за бољу и ефикаснију употребу и промоцију недовољно искоришћених потенцијала.
Свеобухватност туристичких потенцијала Ковина, елан и напор људи који предано раде на њиховом одржавању, доказују да Ковин постаје центар који својим туристичким потенцијалом почиње да се издваја у јужном Банату, као и у окружењу Београда и Војводине. Оно што може да утиче на стварање нове вредности и доприноси већем броју посетилаца јесу река Дунав и језера, као највећи неискоришћен потенцијал у ширем привредном смислу. У комбинацији са међународним бициклистичким стазама, добром инфраструктурном повезаношћу Ковина са Румунијом и остатком Србије, може се створити гравитациони центар јужног Баната, што се може и мултиплицирати на остале друштвене слојеве и подићи квалитет живота, истакао је Иван Ђоковић.
Овом приликом су приказане и видео презентације, које су, кроз другачију перспективу и визуру редитеља, подробније представиле туристичке тачке ове општине од стратешког значаја за даљи развој и одрживост туризма у овој микрорегији.
Гости из Покрајинске владе са домаћинима обишли су и више значајнијих места у Ковину и околини, језеро Шљункару, удаљено два и по километра од Ковина, које представља атрактивно купалиште и излетиште, затим, етно-куће у Скореновцу, а потом и највећу макету Дунава у Србији, која је стара око 50 година.
Реч је о веродостојном приказу тока реке од Кладова до Сланкамена, са свим притокама, увалама и верним рељефом. Макета се налази у Старом граду, крај угоститељског објекта „Пламен град“.
Саграђена је од бетона, на иницијативу Дирекције за изградњу Ђердапа, у размери коју људско око схвата најбоље, 1:100 метара висине и 5000 метара дужине.
Сам пројекат је осмишљен са намером да послужи као наставно учило и прикаже хидроакумулацију Ђердапске централе и конфигурацију терена реке. Данас представља симбол Ковина.
Ђоковић је обишао и, специјални резерват природе „Краљевац“ у Делиблату, као и Едукативни центар „Чардак“ у Специјалном резервату природе „Делиблатска пешчара“, чија је намена да кроз организовану едукацију о принципима одрживог надзора и управљања, повећа свест корисника подручја о неминовности заштите природе и спречавању опадања биолошке разноврсности.
З. Д.