Turizam razvojni adut Kovina
KOVIN: Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Ivan Đoković sa saradnicima, boravio je u radnoj poseti Opštini Kovin, gde je sa predstavnicima opštinske uprave i turističke organizacije Kovina razgovarao o infrastrukturnim projektima, programima koje ova lokalna samouprava planira u tekućoj i narednoj godini i koje je realizovala ili su, pak u fazi realizacije.
To se posebno odnosi na podsticajne mere i mogućnostima za unapređenje saradnje u predstojećem periodu.
Razgovaralo se i o brojnim turističkim potencijalima ove lokalne samouprave, te o mogućnostima za bolju i efikasniju upotrebu i promociju nedovoljno iskorišćenih potencijala.
Sveobuhvatnost turističkih potencijala Kovina, elan i napor ljudi koji predano rade na njihovom održavanju, dokazuju da Kovin postaje centar koji svojim turističkim potencijalom počinje da se izdvaja u južnom Banatu, kao i u okruženju Beograda i Vojvodine. Ono što može da utiče na stvaranje nove vrednosti i doprinosi većem broju posetilaca jesu reka Dunav i jezera, kao najveći neiskorišćen potencijal u širem privrednom smislu. U kombinaciji sa međunarodnim biciklističkim stazama, dobrom infrastrukturnom povezanošću Kovina sa Rumunijom i ostatkom Srbije, može se stvoriti gravitacioni centar južnog Banata, što se može i multiplicirati na ostale društvene slojeve i podići kvalitet života, istakao je Ivan Đoković.
Ovom prilikom su prikazane i video prezentacije, koje su, kroz drugačiju perspektivu i vizuru reditelja, podrobnije predstavile turističke tačke ove opštine od strateškog značaja za dalji razvoj i održivost turizma u ovoj mikroregiji.
Gosti iz Pokrajinske vlade sa domaćinima obišli su i više značajnijih mesta u Kovinu i okolini, jezero Šljunkaru, udaljeno dva i po kilometra od Kovina, koje predstavlja atraktivno kupalište i izletište, zatim, etno-kuće u Skorenovcu, a potom i najveću maketu Dunava u Srbiji, koja je stara oko 50 godina.
Reč je o verodostojnom prikazu toka reke od Kladova do Slankamena, sa svim pritokama, uvalama i vernim reljefom. Maketa se nalazi u Starom gradu, kraj ugostiteljskog objekta „Plamen grad“.
Sagrađena je od betona, na inicijativu Direkcije za izgradnju Đerdapa, u razmeri koju ljudsko oko shvata najbolje, 1:100 metara visine i 5000 metara dužine.
Sam projekat je osmišljen sa namerom da posluži kao nastavno učilo i prikaže hidroakumulaciju Đerdapske centrale i konfiguraciju terena reke. Danas predstavlja simbol Kovina.
Đoković je obišao i, specijalni rezervat prirode „Kraljevac“ u Deliblatu, kao i Edukativni centar „Čardak“ u Specijalnom rezervatu prirode „Deliblatska peščara“, čija je namena da kroz organizovanu edukaciju o principima održivog nadzora i upravljanja, poveća svest korisnika područja o neminovnosti zaštite prirode i sprečavanju opadanja biološke raznovrsnosti.
Z. D.