И Ројтерс о ангажовању Лазаревића за предавача на ВА
БЕОГРАД: Британска агенција Ројтерс објавила је текст о ангажовању генерала Владимира Лазаревића за предавача на Војној академији, подсетила да је реч о осуђенику за ратне злочине и навела да је у Србији "постало симбол части оно што се у већини земаља сматра минусом".
"Док се у већини земаља пресуда за ратне злочине сматра минусом, у Србији је то постало симбол части", пише британска агенција.
Ројтерс подсећа да је Лазаревић, некадашњи командант Приштинског корпуса, осуђен пред Хашким Трибуналом 2009. године због "присилне депортације више од 700.000 етничких Албанаца" током сукоба на Косову 1989-99. године.
"Лазаревић је ове недеље, две године након што је пуштен из затвора, нашао нови посао - предавача будућим генерацијама српских војника на Војној академији", наводи британска агенција у тексту из Београда.
Ројтерс преноси и изјаву министра одбране Александра Вулина, који је потврдио именовање Лазаревића, рекавши да би "узори за кадете требало да буду српски генерали, нарочито они који су се доказали у најтежим временима".
Ова објава је, каже Ројтерс, узбунила активисте за људска права Србије, а активисти цивилног друштва за људска права и западне дипломате упозоравају на наношење штете имиџу Србије у иностранству и успоравање процеса помирења у региону, што је, подсећа се у тексту, кључни услов евроинтеграција.
"Порука је веома опасна, то је играње ватром. Ово чак није ни историјски ревизионизам, ово је увођење злочина као препорученог чина. То је крај сваке визије европских интеграција, добрих суседских односа, регионалне сарадње - ништа од тога нема смисла после овога", цитира Ројтерс Наташу Кандић.
Агенција наводи да није могла да добије коментар портапарола високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност, као и да нису могли да дођу до телефонског броја Лазаревића, који се, како наводе, ретко појављује у медијима.
Портпаролка Вулина је британску агенцију обавестила да министар "тренутно није доступан за коментар".
Приштина је узнемирена, такође, и поручује, истиче агенција, да то именовање показује да се Србија "никада није променила".
Лазаревић је један од тројице осуђених за ратне злочине који су се, по одслужењу казне, политички уздигли, стављајући на тест тврдње Србије да је "иза себе оставила своју мрачну прошлост и прихватила западну демократију", пише Ројтерс.
Британска агенција напомиње да је Никола Шаиновић, некада блиски савезник Слободана Милошевића, постављен на функцију у Социјалистичкој партији Србије недељу дана по ослобађању 2015, а за Веселина Шљиванчанина да је редован гост на догађајима владајуће Српске напредне странке.
Ројтерс указује да су ратни злочинци дошли на власт и у другим деловима бивше Југославије - градоначелник Велике Кладуше у Босни је "злогласни Фикрет Абдић", док је Јован Тарчуловски, једини Македонац који је осуђен за ратне злочине у Хагу, сада члан парламента.