Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СЕС: Нацрт закона о родној равноправности треба изнова написати

12.09.2017. 16:20 16:27
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: Социјално-економски савет није данас прихватио Нацрт закона о родној равноправности због тога јер има доста мањкавости, а и социјални партнери нису били консултовани пре његовог доношења.

Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић рекао је Танјугу да Нацрт закона није прихватљив за синдикате, Унију пословаца Србије и Министартво за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.



Зато је став СЕС-а, каже, да се предложени Нацрт неприхвати, те да би га требало писати изнова.



Атанацковић каже да овај нацрт предвиђа додатне трошкове и има отворена питања када је реч о његовој примени.



Председник УГС Независнот Зоран Стојиљковић је рекао Танјугу да је СЕС донео одлуку да се нацрт врати у расправу, уз уважавање добрих ствари које садржи.



Стојиљковић је навео да је проблем у томе што тај нацрт закона има решења која је тешко имплементирати у пракси, а предвиђа сасвим конкретне обавезе.



Каже, такође, да нису сви социјални актери били укључени у његову израду и да су синдикати морали да учествују у томе пошто се највише тиче радних права и социјалне заштите.



"То није начелна декларација која говори о нашим опредељењима већ уводи конкретне обавезе које треба реализовати. На пример, доста се тврдо и линерално уводи да морате имати 40 одсто запослених жена у свим делатностима, што је у пракси неоствариво", навео је Стојиљковић.



Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић је рекао Танјугу да С С С С није против Закона о родној равноправности, већ против тог нацрта и начина његовог доношења.



"Нацрт је био донет, а да нико у његовој изради није учествовао, нико није разговарао и није било јавне расправе, што је неприхватљиво", рекао је Орбовић.



Мишљења је да се тај закон, поред генерално доброг приступа, "меша у неке ствари које немају никакве везе са родном равноправношћу".



"На пример, када су питању синдикати морамо доставити министарству који су чланови наших органа на свим могућим позицијама, од основне организације у фирми до самог врха, што је просто неприхватљиво", рекао је и додао да то није у надлежности ниједног министарства или закона већ да се то мора регулисати у оквиру самих организација.



Нагласио је и да су казнене мере које предвиђа нацрт доста драстичне и да их је немогуће прихватити.



"Тај закон је врло лоше урађен и несистематичан и зато није могао бити прихваћен ни у ком случају", додао је Орбовић.



Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић изјавио је јуче да је важно да Закон о родној равноправности буде функционалан и у интересу свих грађана, те додао да су примедбе на Нацрт имали и синдикати и Унија послодаваца. 



"Закон се налази код нас у Министарству и не само да ми имамо неких суштинских примедби на Закон и на његову спровидљивост, већ га имају и синдикати и Унија послодаваца", рекао је Ђорђевић за Танјуг, коментаришући изјаву председнице Координационог тела за родну равноправност Зоране Михајловић која је рекла да ће Нацрт тог закона бити послат Министарству рада како би се они бавили имплементацијом. 



Министар није желео да говори о роковима до када би "дорађен" предлог могао да се нађе на влади, а затим и пред посланицима. 



"Не бих лицитирао са датумима, важније нам је да закон буде функционалан, у интересу свих грађана, а време... С обзиром да смо чекали оволико, дани нису важни у овом тренутку", рекао је Ђорђевић. 



Михајловић је јуче изјавила да јој је драго да се нацрт Закона о родној равноправности сачувао од тога да се врати на почетак и пише поново како је то, каже, тражило Министарство рада.



"Оно што нисмо успели је да се нацрт закона о родној равноправности нађе на седници владе, због мишљења Министарства рада да постоје одредњени pproblеmi, како они кажу у имплементацији закона. Мислим да таквих пробема нема, али ту смо где јесмо", рекла је Михајловић.



Она је објаснила да се закони дефинису и усвајају да подрже реформе у Србији и да је Закон о родној равноправности припреман три године. 

Пише:
Пошаљите коментар