scattered clouds
10°C
26.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Поподневно спавање може да буде веома опасно

28.12.2017. 09:20 09:25
Пише:
Фото: pixabay.com

Ново истраживање показало је како поподневно спавање у временском трајању дужем од 40 минута повећава ризик за више телесних поремећаја.

Студија која је обухватила 300.000 испитаника показала је утицај поподневног дремања са развојем метаболичког синдрома, укључујући дебљину, висок крвни притисак и повишен колестерол.

Истраживање је на годишњој конференцији представио “Америцан College оф Cardiology” (ACC).

Према њему, човеково тело у сну током дана у трајању већем од 40 минута “умисли” да је у стању дубоког сна што значајно утиче на метаболизам, преноси fokus.ba

Студија тврди како спавање после подне чини људе уморнијима него што заправо јесу с тим што је обавезна разлика у дужини тог спавања. Одморније, “бистрије” и боље се осећају они који поподне одспавају највише пола сата.

Уколико дође до дубоког сна, мозак прелази у фазу “спорих таласа” након чега се осећамо уморно и дезоријентисано.

Пише:
Пошаљите коментар