UDRUŽENJE ŽENA „OKO” IZ HAJDUČICE RADI SKORO DVE DECENIJE Čuvaju duh predaka
HAJDUČICA: Stari zanati najviše se neguju u seoskim sredinama, u kojima još ima ođeka tradicije, kulture i običaja predaka.
U Hajdučici, u opštini Plandište, aktivno je Udruženje žena „Oko” koje su se još 2007. godine okupile sa ciljem da izađu iz kuće, druže se, razmene iskustva, ideje i recepte, te pokažu šta umeju i učine nešto dobro i korisno za svoju zajednicu.
Kako je za „Dnevnik” rekla predsednica udruženja Mariška Spasovski, ona je najmlađa članica sa 52 godine, a imali smo čast da upoznamo i najstariju aktivnu gospođu u udruženju, Karolinu Černak, koja dogodine puni 70.
– Nas je petnaestak žena, ali nisu sve aktivne. Bavimo se očuvanjem starih zanata, uz vez i šivenje. Tkanje ne radimo, a slabo i heklamo. Trudimo se da uvežemo stare običaje sa modernim trendovima, ali nema omladine koja bi želela da nauči kako sama sebi nešto da skroji -– kaže nam Karolina Černak.
Po rečima Mariške Spasovski, u selu sva udruženja sarađuju, pa su tako žene iz udruženja aktivne i u KUD „Bratstvo” u folklornim i pevačkim grupama. U selu postoji i Etno kuća Matice Slovačke, u kojoj su sačuvani brojni eksponati, a one ih koriste kada organizuju radionice za decu, gde im pokazuju kako se nekad radilo.
–U slovačkoj Etno-kući imamo sprave koje su naši preci koristili za krunjenje kukuruza. Tu je i stari razboj, zatim mlin za kafu, stare pegle i modle za kolače, kao i mašine za šivenje i posude koje su se koristile za mužnju krava. Trudimo se da deci približimo nekadašnji život - priča Spasovski.
Čuvaju stare nošnje, a nove same šiju za potrebe KUD-a. Za sve manifestacije koje se organizuju u selu, zna se da kolače prave žene iz udruženja, po staroj recepturi.
– Pravimo između ostalog i herovke, to su stari slovački kumovski kolači, koji su loptastog oblika. Testo se zamesi od žumanaca, brašna i malo rakije, kako bi bilo hrskavo, a zatim se uvalja u šećer i služi kao poslastica. To je suvo testo i može da stoji i po nedelju dana - kaže Mariška, te dodaje da prave i domaće testenine.
Kako bi pokrili troškove, svakog meseca svi članovi odvoje po 100 dinara, a učestvuju s projektima na pozive Opštine Plandište, da dokupe materijal za rad, otputuju na manifestacije ili osveže kuću u kojoj se čuva život i duh nekadašnjih predaka.
I. Bakmaz