УДРУЖЕЊЕ ЖЕНА „ОКО” ИЗ ХАЈДУЧИЦЕ РАДИ СКОРО ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ Чувају дух предака
ХАЈДУЧИЦА: Стари занати највише се негују у сеоским срединама, у којима још има ођека традиције, културе и обичаја предака.
У Хајдучици, у општини Пландиште, активно је Удружење жена „Око” које су се још 2007. године окупиле са циљем да изађу из куће, друже се, размене искуства, идеје и рецепте, те покажу шта умеју и учине нешто добро и корисно за своју заједницу.
Како је за „Дневник” рекла председница удружења Маришка Спасовски, она је најмлађа чланица са 52 године, а имали смо част да упознамо и најстарију активну госпођу у удружењу, Каролину Чернак, која догодине пуни 70.
– Нас је петнаестак жена, али нису све активне. Бавимо се очувањем старих заната, уз вез и шивење. Ткање не радимо, а слабо и хекламо. Трудимо се да увежемо старе обичаје са модерним трендовима, али нема омладине која би желела да научи како сама себи нешто да скроји -– каже нам Каролина Чернак.
По речима Маришке Спасовски, у селу сва удружења сарађују, па су тако жене из удружења активне и у КУД „Братство” у фолклорним и певачким групама. У селу постоји и Етно кућа Матице Словачке, у којој су сачувани бројни експонати, а оне их користе када организују радионице за децу, где им показују како се некад радило.
–У словачкој Етно-кући имамо справе које су наши преци користили за круњење кукуруза. Ту је и стари разбој, затим млин за кафу, старе пегле и модле за колаче, као и машине за шивење и посуде које су се користиле за мужњу крава. Трудимо се да деци приближимо некадашњи живот - прича Спасовски.
Чувају старе ношње, а нове саме шију за потребе КУД-а. За све манифестације које се организују у селу, зна се да колаче праве жене из удружења, по старој рецептури.
– Правимо између осталог и херовке, то су стари словачки кумовски колачи, који су лоптастог облика. Тесто се замеси од жуманаца, брашна и мало ракије, како би било хрскаво, а затим се уваља у шећер и служи као посластица. То је суво тесто и може да стоји и по недељу дана - каже Маришка, те додаје да праве и домаће тестенине.
Како би покрили трошкове, сваког месеца сви чланови одвоје по 100 динара, а учествују с пројектима на позиве Општине Пландиште, да докупе материјал за рад, отпутују на манифестације или освеже кућу у којој се чува живот и дух некадашњих предака.
И. Бакмаз