U JEKU PRIPREME ZA SVETSKO PRVENSTVO U TUCANJU OBOJENIM JAJIMA Za Vaskrs svi putevi vode u Mokrin
MOKRIN: Približavaju se uskršnji praznici, a u Mokrinu su u jeku pripreme za Svetsko prvenstvo u tucanju farbanim jajima, jedinstveni događaj po kom je Mokrin postao prepoznatljiv ne samo u okolini Kikinde već i van granica Srbije.
Počeci takmičenja datiraju još od 1991. godine, a vaskršnje svečanosti i takmičenje u tucanju farbanim jajima organizuju se baš na sam dan Vaskrsa, koji ove godine pada u nedelju, 5. maja. Kako je za „Dnevnik” rekao predsednik Udruženja „Belo pero” Živica Terzić koji je na takmičenju sudija, postoje i određena pravila koja moraju da se ispoštuju.
– Jaja moraju biti isključivo kokošja, tvrdo kuvana i ofarbana. To je zamisao od početka i te tradicije se držimo do danas. Ljudi su svašta probavali kroz sve ove godine, pa je tako postojala i tehnologija ispod ili na ljusci, odnosno utisnu ispod ljuske pečatni vosak, ili jaje premažu autokitom, ili ga pak umoče u tečni metal, a sve se to radi da bi se ljuska ojačala i izdržala više udaraca. Zato postoje sudije, kako bi sprečile bilo kakve nepravilnosti tokom prvenstva. Poslednjih 15 godina ima nas troje sudija, a druga dvojica su čak mnogo uspešniji takmičari od mene. Oni su pobeđivali, a ja nisam, bio sam tri puta drugi, pa kada sam video da to nije za mene, otišao sam u žiri – našalio se Terzić.
Takmičenje se odvija u dve kategorije. Prva su juniori, deca do 15 godina, a drugu kategoriju čine seniori i tu mogu da učestvuju svi stariji od 15 godina.
– Manifestacija okupi više od hiljadu posetilaca. To je verski praznik, ništa ne radi, svi su na odmoru, proleće je i najčešće je lepo vreme, pa na trgu bude baš mnogo sveta svih uzrasta. A poneli smo titulu svetskog, jer nam dolaze i stranci, uz ljude iz dijaspore koji za praznike posete svoj rodni dom. Tako smo prošle godine imali pobednika iz Švedske, a imali smo takmičare i iz Kine, Rusije – priča naš sagovornik.
Tokom celog takmičenja, učesnik koristi samo jedno jaje koje stoji kod sudija, i uzima ga onda kada dođe red na takmičenje. Po završetku runde, jaje se vraća kod sudije do sledećeg nadmetanja, kako bi se sprečile nezakonite radnje. Terzić veli da se takmičari najviše oslanjaju na sreću u igri. Žrebom se izvlače brojevi i tako biraju protivnici. Na kraju se jaja jedu, pola učesnik, a pola sudija, da bi se dokazalo da su jaja obična i nisu umakana u razne supstance radi tvrdoće.
Mokrinčani počinju da tragaju za tvrdim jajetom već nakon Božića.
– Uglavnom tvrdoću proveravamo kucanjem u zube, i bitno je da tonovi budu što viši, jer je tada jaje jače. Nama je bitan samo vrh, jer se samo on koristi prilikom takmičenja. Tvrdoća zavisi uglavnom od ishrane koka, vitamina, krečnjaka i slično. Sve to mora biti dozirano, jer ako koke postanu predebele, prestanu da nose jaja, te je bolje i da nose što ređe, a da jaja budu što tvrđa - objašnjava Terzić.
I. Bakmaz